Altın fiyatları haftanın en düşük seviyesini gördü

Altın fiyatları, yükselen ABD doları ve Hazine getirilerinin üzerinde baskı yaratmaya devam etmesiyle Çarşamba günü bir haftadan fazla bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın, 11 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, 0430 GMT itibarıyla ons başına %0,3 düşüşle 1.944.06 dolara kadar geriledi. ABD altın vadeli işlemleri %0.7 düşerek 1.944.80 dolara geriledi.

Salı günü, güçlenen dolar ve artan Hazine getirilerinin metale güvenli liman girişlerini gölgede bırakmasıyla fiyatlar %1.8’e kadar düştü.

Çin, yavaşlayan ekonomiye yardımcı olmak için gevşeme tedbirlerini uygulamaya koyma konusunda daha temkinli davrandığı için, Nisan ayı şirket ve hane kredileri için gösterge borç verme oranlarını sabit tuttu ve beklentilere meydan okudu.

Yatırımcılar Federal Rezerv’in agresif bir şekilde oranları yükseltmesine hazırlanırken, ABD Hazine getirileri birkaç yılın en yüksek seviyelerine yükselmeye devam etti.

Altın, artan ABD faiz oranlarına ve daha yüksek getirilere karşı oldukça hassastır ve bu da getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırır.

Pazartesi günü, kötüleşen Ukrayna krizi ve artan enflasyon endişeleri yatırımcıları altının güvenliğine yönlendirirken, altın fiyatları ons başına 2.000 dolarlık kilit seviyenin yakınına geldi.

Spot gümüş %0.4 düşüşle ons başına 25.05 dolara, platin %1.4 düşüşle 976.64 dolara düşerken, paladyum 2.394.05 dolara geriledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here