Altın fiyatı, Rusya-Ukrayna savaşında 1950 Dolar seviyesini aştı

Riskten kaçınma tüm hızıyla devam ettiği için altın fiyatı daha iyi performans gösteriyor ve 1.950 dolar seviyesini aştı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyy’nin açıklamaları altın fiyatında yeni bir yükselişi tetikledi. 

Altının dört saatlik grafiği, aralıksız yükselişin ardından boğaların bir nefes aldığını gösteriyor. Göreceli Güç Endeksi (RSI) 70,00 seviyesinin üzerine çıktığı için, altın fiyatındaki gerileme, söz konusu zaman dilimindeki aşırı alım koşullarına bağlanabilir. Ayrıca, rallinin hızı, yatırımcıların 1.950 dolar seviyesinden bir ret sonrasında tablodan kâr çıkarmaya çalıştıkları için küçük bir düzeltmenin olabileceğini gösteriyor.

Rusya’nın Ukrayna ile savaşa girmesi altın fiyatını yükseltti

Altın fiyatı, birkaç saat içinde yaklaşık 40 dolarlık bir yükseliş sergileyen bir rallide 1.950 dolar kilit seviyesini test ettikten sonra bir yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesinde seyrediyor. Altının güvenli liman varlığı olarak üstün performansı, ordusunun Donbas’a saldırması ve sonunda Kiev’e geçmesinin ardından Rusya’nın Ukrayna ile savaşa girmesinden sonra geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel askeri operasyonlara yetki verdiğini açıklaması, altın fiyatındaki yeni yükselişi tetikleyen nokta oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle TL değer kaybetti

Riske duyarlı varlıklar, güvenli limana kaçışa hızlanırken ve yatırımcılar altın için nihai güvenli limana koşarken büyük bir darbe aldı. Bu arada, altın fiyatı net bir kazanan olarak ortaya çıkmasına rağmen, S&P 500 vadeli işlemleri %2,50’ye yakın düştü.

Piyasalar, özellikle Ukraynalı yetkililerin Ukrayna sınırının Rusya ve Beyaz Rusya’dan gelen Rus birlikleri tarafından saldırıya uğradığını doğrulamasının ardından, Rusya-Ukrayna etrafındaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz