Altın fiyatı, Fed toplantısı öncesi savunmasız kalıyor

Fed beklentileri, bu Çarşamba günü yapılacak politika duyurularına doğru altın fiyatını baltalıyor. Kaderi Fed’in daralma hızına bağlı olarak altın fiyatı iki haftanın en düşük seviyelerine yakın seyrediyor.

Salı günkü sıcak ABD Üretici Fiyat Enflasyonu (ÜFE) raporuna bağlı olarak 1780 dolarların üst seviyesinden 1770 dolar civarındaki mevcut seviyelere düşüşün neden olduğu spot altın (XAU/USD) istikrar kazandı ve ince aralıklarda işlem görüyor. Bu çok şaşırtıcı değil ve günün ana olayının 1900GMT’deki Fed politika duyurusu ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın 1930GMT’deki basın konferansı olmasıyla birlikte, eyaletteki önemli olaylar öncesinde piyasa temkinli ilerliyor.

FED toplantısı spot altın piyasasını tedirgin ediyor

Altın fiyatı 1765 dolara yakın destek noktasına geldi. Bu seviye, bir önceki günün en düşük seviyesi ile dört saatlik bir önceki en düşük seviyenin yakınsamasıdır.

Fed’in, QE daralmasının hızını hızlandırarak, faiz artırım döngüsüne daha erken başlayacağına ve enflasyon tahminlerini yükselterek şahin bir şekilde dönmesi bekleniyor. Stratejistler, piyasaların tüm bu şahin riski için yeterince fiyatlandırılıp fiyatlanmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Aksi takdirde, altın daha fazla düşüş görme riski altında olacak ve XAU/USD 1760$’larda son zamanlardaki en düşük seviyelerin altına düşmeye karşı savunmasız kalacak.

Toplantının ilerleyen saatlerinde açıklanabilecek olumlu bir haber ile, altın fiyatları muhtemelen 1790 dolarlardaki aylık zirvelere ve 21 ve 50 günlük hareketli ortalamaya meydan okumak için daha yüksek bir geri çekilme görecektir.

Altın tüccarları, Fed öncesinde, Kasım Perakende Satış raporu ve NY Fed İmalat anketi de dahil olmak üzere birkaç önemli ABD verisini de takip edecek . Her iki rapor da 1330GMT’de yayınlanacak. Bu, önümüzdeki birkaç saat için spot fiyatların gün içi 1765$-1775$ aralığında kalacağı anlamına geliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz