Altın fiyat tahmini: Fed faiz kararı ile izlenecek seviyeler

Altın fiyatı, ABD enflasyon verilerinin enflasyona karşı bir koruma olarak canlılığını artırmasının ardından haftayı yeşilde kapattı. Öyle olsa bile, güçlü bir ABD doları ve yükselen Hazine getirileri, yeni haftada kazanımlarını büyük olasılıkla sınırlayacaktır. Bu yazının yazıldığı sırada dolar endeksi 104,18 dolarla dört haftanın en yüksek seviyesindeydi. Ardından altın fiyatı, direnci 1.877 dolarda kırmaya yetecek momentumdan yoksun kaldı. Yeni haftada odak noktası Fed faiz kararı olacak.

Temel bilgiler

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Nisan ayı ortasında yayınlanan veriler, ABD tüketici fiyatlarının Mart ayında yıllık bazda %8.5 ile kırk yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. 

Bununla birlikte, enflasyonun zirveye ulaştığı umutları arasında Mayıs ortasında daha önce sabit olan 1.800 dolarlık destek bölgesinin altına düştü. Nitekim, Nisan ayındaki %8.3’lük TÜFE, altın talebini düşürürken risk algısını iyileştirdi; Hem güvenli bir liman hem de enflasyona karşı korunma olarak.

Özellikle Cuma günü açıklanan enflasyon verileri piyasadaki havayı tersine çevirdi. ABD Çalışma Bakanlığı’na göre, TÜFE bir önceki yıla göre %8,6 arttı. 40 yılın yeni zirvesi olan rakam, enflasyonun düşmeye başladığına dair umutları azalttı.

Enflasyon verilerine tepki olarak, altın ve diğer güvenli limanlara olan talebin artmasıyla hisse senedi gibi riskli varlıklarda düşüş yaşandı. Dow Jones Sanayi Ortalaması, kayıplarını iki haftanın en düşük seviyesi olan 31,392,80 dolardaydı, S&P 500 de %2.91 düşüşle 3.900.85 dolara geriledi.

Yatırımcılar şimdi Çarşamba günü yayınlanması planlanan Fed faiz kararına odaklandı. Fed, ABD ekonomisini resesyona sokmadan agresif bir para politikası yoluyla artan enflasyonist baskılarla başa çıkmak istiyor. Özellikle, yüksek faiz oranlarının olduğu bir ortam altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor.

Altın fiyatı teknik analizi

Yeni haftada 1.877 dolarlık direnç seviyesi izlenmeye değer olacak. Piyasa, 40 yıllık enflasyonu sindirirken, altın fiyatı 1.850 dolarlık kritik bölgenin üzerinde işlem görmeye devam edebilir. Öyle olsa bile, güçlü bir ABD doları ve Hazine getirilerindeki artış kazançlarını azaltabilir. Bununla boğalar, 1.870 dolara geri çekilmeden önce fiyatı 1.893,83 dolara çıkarma fırsatına sahip olabilir. Flip tarafında, 1.850 doları aşan bir düşüş, boğaların 1.840.30 destek bölgesini savunmasına neden olacak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz