Altın 1.800 Dolar Seviyesini Koruyor

Altın Salı günü bir miktar pozitif ivme kazandı ve gecelik kayıplarının bir kısmını geri aldı. Riskli bir ruh hali, yükselen ABD tahvil getirileri ve mütevazı bir Dolar gücü, altın için kazançları sınırladı.

Teknik açıdan bakıldığında, 1.800 dolar seviyesinin altında sürekli bir kırılma, önyargıyı düşüş eğilimi gösteren tüccarlar lehine değiştirebilir ve bazı teknik satışları tetikleyebilir. XAU/USD sonra 1785 dolardaki yatay desteğe doğru hızlanarak Aralık ayının dibi, 1750 dolar civarına kadar gevşeyebilir.

Öte yandan, 1.830-32 dolar bölgesi önemli bir engel olarak hareket etmeye devam ediyor ve bu da kararlı bir şekilde kırılırsa altın fiyatları 1.850 dolar bölgesine ulaşabilir. Yükselen yörünge daha sonra boğaların Kasım 2021’de 1.877 dolar civarındaki yükselişe meydan okumasına izin verebilir ve 1.870 dolarlık alanın yakınında bir ara engel olabilir.

Altın Salı gününü güzel açtı

Altın salı günü, 1.830-32 dolar bölgesinden veya 22 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyeden bir gecede görülen keskin geri çekilmenin bir kısmını tersine çevirdi. Artış herhangi bir belirgin temel katalizörden yoksundu ve yalnızca yakınlardaki bazı teknik alımlara bağlanabilir. Yükseliş inancından yoksun olmasına rağmen, 1.800 dolar seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

İstikrarlı ekonomik toparlanma umutları, küresel olarak yeni COVID-19 vakalarındaki sürekli artışla ilgili endişeleri büyük ölçüde dengeledi ve iyimser piyasa havasını desteklemeye devam etti. Bu, hisse senedi piyasalarındaki son yükseliş koşusunun, güvenli liman altın için bir rüzgar gibi davranan rekor seviyelere uzanmasından açıkça görülüyordu. Bunun dışında, şahin Fed beklentileri, yükselen ABD Hazine tahvil getirileri ve mütevazı bir ABD doları gücü de değerli metalin yukarı yönlü hareketini sınırlandırmaya katkıda bulundu.

Yatırımcılar ayrıca, önemli olay/veri risklerinden önce kenarda beklemeyi tercih ederek agresif bahisler koymak konusunda isteksiz görünüyorlardı. Fed, Aralık ayı para politikası toplantısının tutanaklarını Çarşamba günü yayınlayacak. Bunun dışında yatırımcılar, yeni ayın başında yapılması planlanan önemli ABD makro yayınlarından ipuçları alacaklar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here