ABD istihdam raporu sonrası Dolar yükseldi

Beklenenden daha iyi gelen ABD istihdam raporunun, Fed’in faiz artırımına gitmesine yol açabilecek sıkı bir işgücü piyasasına işaret etmesinden sonra, ABD doları Cuma günü döviz sepeti karşısında yükseldi.

Çalışma Bakanlığı Cuma günkü yakından izlenen istihdam raporunda, tarım dışı maaş bordrolarının geçen ay 390.000 arttığını söyledi. 

Doların diğer altı ana para birimi karşısındaki durumunu takip eden ABD Dolar Para Birimi Endeksi, istihdam raporunun ardından 102.19’a kadar yükseldikten sonra 101.91’de kaldı.

Capital Economics’te kıdemli bir ABD ekonomisti olan Michael Pearce bir notta, beklenenden daha iyi olan iş kazancının ekonominin hala güçlü olduğunun bir başka işareti olduğunu ve ücret artışının işgücündeki toparlanmanın ortasında ılımlaşmaya başladığını söyledi.

Bu durum Fed’in faiz artırmaya devam etmesini engellemeyecek

Fed, bu yıl faiz oranlarını yüzde dörtte üç oranında artırdı ve çoğu Fed politika yapıcısı, sonraki iki toplantısında faiz oranlarını yüzde yarım puan daha artırmaya geri döndü.

Yüksek enflasyonu ABD merkez bankasının “bir numaralı zorluğu” olarak nitelendiren Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard Perşembe günü yaptığı açıklamada, fiyat baskılarının hafifleyememesi durumunda daha fazlasının devreye girmesiyle en az birkaç yarım puanlık faiz artırımına daha fazla destek verdiğini söyledi.

Yatırımcılar, bir grup emsaline karşı hala yirmi yılın en yüksek seviyelerine yakın olan dolar hakkında karışık görüşlere sahipler.

Deutsche Bank’ın küresel forex araştırması başkanı George Saravelos, doların “zaman içinde nadiren devam ettiği ve şu anda gevşeme sürecinde olduğu kadar aşırı olan bir güvenli liman risk primi fiyatlandırdığını” söyledi.

Boğa analisti, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün, özellikle de Euro bölgesi ekonomisine zarar verebilecek Rus petrol ambargosunun ardından, Avrupa’nınkinden daha güçlü bir büyüme hikayesine dayandığını savunuyor.

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) süper düşük faiz oranı politikası duruşuna bağlı kalmasıyla Japon para biriminin Mayıs ayında dokunduğu yirmi yılın en düşük seviyesinden çok uzak olmayan bir zamanda dolar, %0.5 artarak 130.46 yen ile üç haftanın en yüksek seviyesi 130.46’ya yükseldi. 

Enflasyondaki son artışın çoğunlukla ham emtia maliyetlerinden kaynaklanması ve muhtemelen geçici olması nedeniyle bankanın devasa parasal teşvikini geri almayacağını defalarca söyleyen BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda Cuma günü, fiyatların çok fazla yükselmesinin istenmeyen bir durum olduğunu söyledi. hane geliri büyümesi zayıf kalmaya devam ediyor.

Kripto para birimlerinde, piyasa değerine göre dünyanın en büyük dijital para birimi, kendisini 30.000 dolar seviyesinin altına çeken bir satış baskısının üstesinden gelmek için mücadele etmeye devam ederken, Bitcoin %2,5 düşüşle 29.676.05 dolara düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz