ABD işgücü verileri öncesinde Euro 20 yılın en düşük seviyesinde

Yatırımcılar Avrupa’nın resesyona girmesine hazırlanırken, piyasalar bir sonraki yönü belirlemek için ABD istihdam verilerini beklerken Euro, iki ayın en kötü haftasının sonunda Cuma günü 20 yılın en düşük seviyesinde sabitlendi.

Euro, Avrupa’da gaz kıtlığının baş göstereceği ve ekonomik büyümenin zarar göreceği korkularıyla bu hafta %2’den fazla düştü. Bir gecede 1.0144 dolarlık yirmi yıllık dip seviyesine ulaştı ve en son 1.0185 dolar satın alarak paritenin üzerinde zorlukla tutunuyor.

Euro’nun düşüşü ABD doları endeksini bu hafta 107.270 ile yirmi yılın en yüksek seviyesine çıkardı ve endeks en son bu seviyenin hemen altındaydı ve Asya’da %0.1 düşüşle 106.840 seviyesindeydi.

Avustralya doları, Çin’de yatırımcıların hammadde talebini artıracağını umduğu altyapı destekli bir teşvik programının yardımıyla iki yılın en düşük seviyesi olan 0,6762  dolardan Cuma günü %0,3 artışla 0,6850 dolara yükseldi.

Sterlin ayrıca bir haftalık İngiliz siyasi kaosundan nispeten iyi bir şekilde kurtulmuş görünüyor. Haftada %0,3 düştü, ancak Başbakan Boris Johnson’ın görevi bırakmasıyla bir gecede biraz toparlandı ve geleceği hakkındaki belirsizliği sona erdirdi. Sterlin en son 1.2053 doları gördü ve can çekişen Euro’da iki yıldan fazla bir sürenin en iyi haftasını yaşıyordu.

Yeni Zelanda doları %0.3 artışla 0.6192 dolara yükseldi ve istikrarlı bir haftaya hazır görünüyor. Dünyanın ekonomik görünümünde artan huzursuzluk, yatırımcıların güvenlik arayışına girmesiyle Japon yeninin değer kaybetmesine neden oldu ve yen dolar başına 135,94’te kaldı.

Yükselen enerji fiyatları Avrupa’da güven ve büyümeyi engellemeye çalışırken, son veriler beklentilerden daha iyi olsa da yatırımcılar ABD ekonomisi konusunda da endişeli. ABD tarım dışı istihdam rakamları, 1230 GMT’de vadesi gelen bir sonraki göstergedir ve ekonomistlerin Haziran ayında yaklaşık 268.000 iş eklendiğini tahmin etmektedir. Daha güçlü bir rakam, bazı durgunluk endişelerini yatıştırabilir, ancak muhtemelen faiz artırımı bahislerine katkıda bulunabilir ve doları yükseltebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz