ABD getirilerinin geri çekilmesiyle Ons Altın 1.780 doların üzerine çıktı

Altın rallisini genişletti ve Perşembe günü 1.780 doların üzerine çıktı. BOE’nin dördüncü çeyrekte bir durgunluk tahmin ettiğini açıklamasının ardından, 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri güneye döndü ve XAU/USD’nin yükselmeye devam etmesine izin verdi.

Altın, önceki günün mütevazı yükselişinin ardından, Perşembe gününde art arda ikinci gün yükseliş ivmesi kazandı. Sabit gün içi yükseliş, erken Avrupa seansına kadar uzanıyor ve XAU/USD’yi 1.774-1.775 dolar bölgesi civarında yeni bir günlük en yüksek seviyeye yükseltiyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan gezisinin neden olduğu artan ABD-Çin gerilimleri ile birlikte küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin artan endişeler, altının arka rüzgarı olmaya devam ediyor. Bunun dışında ABD doları çevresinde bir miktar satışların ortaya çıkması, dolar cinsinden emtiaya ek destek sağlıyor. FOMC üyelerinin daha şahin yorumlarına rağmen USD, gerileyen ABD Hazine tahvil getirilerinin ortasında 5 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesinden bu haftaki iyi yükselişinden yararlanmak için mücadele ediyor.

Bununla birlikte, Fed tarafından daha fazla politika sıkılaştırma beklentileri, boğaların getirisi olmayan altın etrafında agresif bahisler yapmasını engelleyebilir. Aslında, birkaç Federal Rezerv yetkilisi bu hafta yakın vadede daha fazla faiz oranlarının geleceğini ima etti. Bu, küresel hisse senedi piyasalarındaki son toparlanma ile birlikte, güvenli liman XAU/USD için kazançların sınırlandırılmasına daha fazla katkıda bulunabilir. Yatırımcılar ayrıca yakından izlenen ABD aylık istihdam bilgilerinin yayınlanmasından önce kenarda kalmayı tercih edebilirler.

Popüler olarak bilinen NFP raporunun Cuma günü yayınlanması planlanıyor ve USD fiyat dinamiklerini etkilemede önemli bir rol oynayacak. Bu da, tüccarların altın için kısa vadeli yörüngeyi belirlemesine izin vermesi gereken yeni bir katalizör görevi görecektir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz