ABD getirileri yükselirken Ons Altın 1.830 dolardan toparlanmaya çalışıyor

Altın Çarşamba gününde geri planda kalıyor ve yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesinde 1.830 dolar civarında işlem görüyor. 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi, önemli ABD verileri öncesinde pozitif bölgede kalıyor ve XAU/USD’nin toparlanmasına izin vermiyor.

Altın, art arda ikinci günde bir miktar satış gördü ve Çarşamba gününün erken saatlerinde 1.830 dolar bölgesi civarında iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar, bir ayın en düşük seviyesinden önceki günün güçlü toparlanmasının üzerine inşa edildi ve yükselen ABD Hazine tahvil getirileri arasında bir miktar takip ivmesi kazandı. Bu da, dolar cinsinden emtia talebini zayıflatan kilit bir faktör olarak görüldü.

Pazartesi günü Frankfurt’ta düzenlenen bir etkinlikte konuşan Fed Başkanı Christopher Waller, enflasyon merkez bankasının hedefine geri dönene kadar birkaç toplantı için 50 baz puanlık bir faiz artışını destekledi. Bu da, 10 yıllık gösterge ABD devlet tahvilinin getirisini yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesine çıkardı. Bunun dışında, düşüş, çok önemli 200 günlük SMA’nın altındaki gecelik düşüşün ardından bazı teknik satışlara atfedilebilir.

Kötüleşen küresel ekonomik görünüm, güvenli liman altına bir miktar destek sağladı. 

Yatırımcılar, merkez bankalarının ekonomik büyümeyi etkilemeden enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırabileceğinden endişe duymaya devam ediyor. Genellikle enflasyona karşı bir önlem olarak görülen XAUUSD, küresel tedarik zincirindeki bozulmanın tüketici fiyatlarını daha da yükselteceği endişelerinden daha fazla fayda sağlayabilir. Bu da, agresif düşüş eğilimi gösteren tüccarlar için ve metal için herhangi bir amortisman hareketi için pozisyonlanmadan önce biraz dikkatli olunmasını garanti ediyor.

Piyasa katılımcıları şimdi, Kuzey Amerika seansının erken saatlerinde ISM imalat PMI ve JOLTS İş Açıklarını içeren ABD ekonomik raporunu dört gözle bekliyorlar. Bu, ABD tahvil getirileri ile birlikte USD fiyat dinamiklerini etkileyecek ve altına yeni bir ivme kazandıracak. Bunun dışında, tüccarlar kısa vadeli fırsatları yakalamak için daha geniş piyasa riski duyarlılığından ipuçları alacaklar. Ancak odak noktası, popüler olarak NFP olarak bilinen ve Cuma günü yayınlanması planlanan, yakından izlenen ABD aylık istihdam raporunda kalmaya devam edecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz