ABD enflasyonu: Kripto pazarının önemli bir parametresi!

Sağlık krizi sırasında ekonomiye yardımcı olmak için, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, piyasaya para akışı sağladı ve bu süreç sonrasında enflasyon yarattı. Şimdi aynı merkez bankaları, fiyatlar genel seviyesindeki artışı kontrol altına almak için mücadele ediyor.

ABD enflasyonu Temmuz’da düştü!

12 aylık enflasyonun %9,1’e yükseldiği bir Haziran ayının ardından piyasalar Temmuz ayında az da olsa bir yavaşlama bekliyordu. Bu nedenle, %8,5’lik enflasyon açıklaması, % 8,7 civarında bir tahminin ardından gelmesi piyasalar tarafından çok olumlu karşılandı.

Bu küçük fark, sonuçta onu pazarlarda büyük bir fark haline getiriyor. Hisse senedi piyasalarında olduğu gibi kripto piyasalarında da çok önemli bir etken. Ama hepsinden öte, gerçeklik ve tahminler arasında bir kopuşa işaret ediyor. Gerçekten de, son aylarda, gerçek rakamlar, çeşitli bankalar ve ekonomi analistleri tarafından oluşturulan fikir birliğinden daha kötü olma eğiliminde.

Her neyse, piyasaların da Ağustos rakamlarının yayınlanmasından da etkilenmesi muhtemeldir. Ancak bunun için 13 Eylül Salı gününe kadar beklememiz gerekecek. Bu rakamlar özellikle enflasyonun düşme eğiliminde olup olmadığını veya oranın %8,5 – 9 civarında bir plato oluşturmaya başlayıp başlamadığını belirlemeyi mümkün kılacaktır.

Daha fazla düşüş olması durumunda, piyasaların coşkulu olacağı kesindir. Önümüzdeki günlerde, Temmuz ayındaki Çin sanayi üretimi veya Büyük Britanya’nın GSYİH’si gibi bazı makro değişkenler de piyasaların uyum sağlamasına izin verecek.

Bitcoin fiyatı 25.000 dolara yaklaşıyor!

Enflasyon oranının %8,5 olarak duyurulması, Bitcoin fiyatı üzerinde anında etki yaptı.

Birkaç dakika içinde, kripto para birimlerinin lideri 24.000 doların üzerine çıkıyor. Bu yazı itibariyle Bitcoin, 30 Temmuz’da dokunulan bir fiyat seviyesi olan 24,526 dolara karşı işlem görüyor. Birçok analist, Bitcoin’in bugün 25.000 dolarlık direnç seviyesini kırmaya çalışabileceğini düşünüyor. Böyle bir senaryoda, Bitcoin 2 ay boyunca en yüksek seviyesinde olacaktır.

Ethereum 2.000 dolara yaklaşıyor, altcoinler de yükseliyor

Enflasyon seviyesinin duyurulması Ethereum fiyatı üzerinde de etkili oldu. Gelen iyi haber tokenin bu fiyat seviyesini kırmasına izin verdi. Bitcoin’de olduğu gibi, yükseliş bugünkü seansın hızını belirledi. 5 ana altcoinin fiyatını ve son 24 saat içindeki gelişimine baktığımızda aynı etkiyi görüyoruz.

The Merge‘in yakın zamanda gelmesiyle hareket eden Ethereum, hala piyasanın motorudur. Ve Ethereum Dominance şu anda çok güçlü, %20’ye (19.9) çok yakın. Ana altcoinler arasında, neredeyse %12 yükselen Solana, Polkadot (+%8.1) ve Avalanche (+%6.9) da iyi durumda.

Hisse senedi piyasaları da enflasyondaki düşüşten yararlanıyor!

S&P 500’ün dünkü seansta keskin bir yükselişin ardından %2’den fazla değer kazandığı Atlantik genelinde aynı yükselişler mevcut. Nasdaq, %2,85 artışla S&P 500 ile aynı trendi izliyor. Daha ılımlı bir artış gösteren Dow Jones için %1,63.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz