AB, kripto para birimi işlemlerine ilişkin oylama – Ekosistem için riskler nelerdir?

Avrupa Parlamentosu, kendi kendine barındırılan (vesayetsiz) cüzdanlara yapılan transferleri güçlü bir şekilde izlemeyi amaçlayan bir değişiklik önerisini komitede kabul etti. Önlemin nihai olarak benimsenmesine birkaç adım kalsa da, riskleri ve sonraki adımları değerlendiriyoruz.

Avrupa Parlamentosu, kripto cüzdanların güçlü gözetimine doğru ilerliyor

Bir hatırlatma olarak, kendi kendine barındırılan cüzdanlar, kripto para birimlerini tutmak için merkezi bir varlığa bağlı olmayanlardır . Bu kategoriye Ledger tarafından sunulanlar gibi “donanım cüzdanlarını” ve ayrıca kullanıcının kendi özel anahtarına sahip olduğu tüm cüzdanları koyabiliriz.

Bu cüzdanlar, bir değişim platformu tarafından sunulan bir cüzdanın aksine, mantıksal olarak çok az izlenir. Bu, bu yollardan geçen kripto para birimlerine bir göz atmak isteyen bazı Avrupalı ​​yasa koyucuların hoşuna giden bir durum değil.

Hafta başında bu konuda bir değişiklik oylamasının ECON Komisyonu tarafından planlandığını sizlere açıklamıştık. İki önemli nokta vardı:

  • Tutarı ne olursa olsun, düzenlenmiş hizmetler tarafından kripto para birimi transferleri hakkında bilgi toplanması
  • Transferlerin ve fon sahiplerinin doğası hakkında bilgi toplamak için gerekli olacak düzenlenmiş platformlarla, kendi kendine barındırılan cüzdanların izlenmesi

Avrupa Birliği tüm kripto para işlemlerini izleyecek mi?

Burada ve orada okuduklarımızın aksine, bu kendi kendine barındırılan cüzdanlara bir yasak değil, aslında şirketlerin işini son derece karmaşık hale getirecektir. Bu elbette fizibilite sorularını gündeme getiriyor: bu tür işlemler büyük ölçekte nasıl izlenir? Ve hepsinden önemlisi, Avrupa Birliği, diğer işlem türleri için bunu yapmadığı halde, neden kendisine dijital cüzdanları bu kadar yakından izleme hakkını veriyor?

Kripto para birimlerinin izlenmesi

Oylama dün komitede onaylandı, dolayısıyla bu daha fazla izleme yolunda ilk adım. Bildiğimiz gibi, kripto para birimleri genellikle zaten izlenebilir, işlemler genellikle halka açık kayıtlara kaydedilir. Dolayısıyla bu tür bir önlem, transferlerin akışkanlığı için önemli bir engel teşkil edecek ve büyük lojistik problemler ortaya çıkaracaktır.

Ekosistem için umut, bu oylamanın hiçbir şekilde nihai olmamasıdır. Değişiklik, Avrupa Birliği’nin çeşitli organları tarafından incelenmeli ve tartışılmalıdır. Öneri, Nisan ayı ortasında Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’nin de dahil olacağı bir tartışmayla yeniden masaya yatırılacak.

Bu aşama birkaç hafta sürecek ve teklifte değişiklik yapılmasını mümkün kılacaktır. Bu nedenle şu an için hiçbir şey kesin olarak belirlenmedi, ancak oylama gözetim yönünde ilerleme arzusunu gösterdi.

Kripto para ekosistemi tehlikede mi?

Yukarıda da bahsedildiği gibi, bu öneri sadece etik sorunlar doğurmamaktadır. Doğrulanırsa, değişim platformları için öyle bir fren olur ki, en küçük olanlar artık kendi kendine barındırılan cüzdanlara aktarımlara izin vermemeye karar verebilir. Binance veya Coinbase gibi diğerleri için bu, işlem maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır.

Ayrıca, kripto para sahiplerinin adları, adresleri veya diğer hassas verileri gibi tanımlayıcı bilgilerin cüzdan adreslerine ve tüm blok zinciri işlemlerine bağlı olacağı anlamına gelir.

Kripto endüstrisi şu anda bu konudaki endişelerini dile getirmek için harekete geçiyor. Önlem, yalnızca ekosistem tarafından savunulan ideallere aykırı olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadeli gelişimi üzerinde önemli sonuçlar doğurabilir . Bu nedenle, Avrupa’daki kripto para birimlerinin geleceği hakkında bize daha fazla gösterge verecek olan gelişmeleri ve sonraki önemli tarihleri ​​yakından izleyeceğiz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here