Aave, Merkezi Olmayan Sosyal Medya Platformunu Tanıttı!

Aave’nin arka planındaki yaratıcılar, değişken NFT’lere bağlı kalan açık kodlu, “Web3, akıllı kontratlara bağlı olan canlı grafik” olan Lens Platformunu dizayn ettiler.

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Aave, Polygon blok zinciri üstüne konumlanmış merkezi olmayan bir sosyal medya mecrası olan Lens Platformunun ticaret pazarına sunulduğunu açıkladı.

İsmini, toprak bakterileriyle biyolojik bir alakası olan bir bitki olan lens culinaris’ten alan açık kod programlı “Web3, akıllı kontratlara bağlı olan canlı grafik”, değişken bir biçimde çevrilemeyen token birimlerinden (NFT) meydana gelen bir sanal dünyaya dayanmaktadır.

Katılımcılar, ağ protokolündeki ürün ve izlenimler yakın bir biçimde NFT’ler vasıtası ile temsil edilirken, “meydana getirdiğiniz bütün iletilerin, aynaların, geri bildirimlerin ve başka içeriğin tarihçesini barındıran” NFT altyapılı profiller dizayn eder.

Aplikasyonlar açık canlı grafiğe ilintilenebilirken, katılımcılar Lens üstünde kendi bilgilerine vakıf olacak. Protokoldeki birini takip etmek aynı anda bir “NFT abone ol” dizayn ederken, katılımcılar ağdaki ürün geliştiriciler vasıtası ile listelenmiş çalışmaları saklı tutabilir ve bir “ayna” işlevi vasıtasıyla tekrardan listeleyebilir; bu, bir aktarma ilişkisi görevi görür ve dağıtıcıya bütün kullanıcılardan bir hisse geliri kazandırır. Resmi özellikleri ayna vasıtasıyla havuzda biriktirilir.

Lens Platformu, internet sayfasına göre DAO profilleri ve sosyal altyapılı onaylama gibi düşünceleri de inceliyor.

Aave’nin Sosyal Mecraya Karşı Olan Teşvik Hareketleri

Aave’nin sosyal medya mecrasına adımı, girişimi uzun süredir üzerinde çalışılan bir durum. 2021 senesinin temmuz ayında Aave’nin geliştirici yöneticisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Stani Kulechov, DeFi büyüğünün sosyal medya devi olan Twitter’a bir seçenek planladığını duyurdu.

İlk düşünce evresi, protokolün Ethereum’da faaliyete konmasıydı. Fakat son tanıtım etkinliği, Lens Platformunun katman 2 hesaplama alternatif yapısı Polygon üstünde konumlandığını gösteriyor.

O esnada Kulechov haber ajanslarına, “Ürün geliştiricilerinin, bütün kullanıcıların aynı zincir üstü canlı grafiği ve bilgileri kullanarak yeni katılımcı tecrübeleri meydana getirebileceği illegal bir şekilde takipçilerine vakıf olmaları gerektiğine inanıyoruz.” Twitter katılımcılarının hitap ettiği esas kitlelerinin vakıfı olmadığını sözlerine katarak, “Twitter, iletilerinizden ve insanlarla pay gösterdiğiniz içerikten bütün kazançları elde ediyor ve Twitter, hangi iletilerinizi alaka göreceğine çalışma prensipleri vasıtası ile karar veriyor” diye sözlerini tamamladı.

Kulechov, sosyla medya devi olan Twitter’ın katılımcılarının gönderilerinden ve faaliyetlerinden gelir elde etmelerine olanak tanımadığı ve bir katılımcı diğer bir ağa geçiş yaparsa “en alt yapıdan başlamak” mecburiyetinde olduklarını iddia etti.

Bu prensipler Lens Platformu’na geçmiş gibi gözüküyor; Açıklamaya katkıda bulunan bir arza açık bildiri metninde, Lens’in yaratıcıları, “Biz, evrenin ürün oluşturucuları, listelediklerimiz üstünde güç ve denetim vakıfı olmayı hak ediyoruz” diyerek istek ve taleplerini dile getiriyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz