Web 3.0 Lideri : Polkadot

Polkadot, Web3 Vakfı’nın kurduğu açık kaynaklı bir projedir. Web3 Foundation’ın misyonu, kullanıcıların verilerini, kimliklerini ve kaderlerini tamamen kontrol ettiği merkezi olmayan bir internet olan Web 3.0’ı sunmaktır. Polkadot, Web 3.0 için eşit derecede iddialı bir vizyona sahip; bu, vakıf gibi, daha özel, merkezi olmayan bir internet yaratarak blok zincir teknolojisinden yararlanmayı hedefliyor.

Web’in Web 3.0’a Evrimi

Geleceğimiz olan web 3.0 nedir ? başlıklı yazımızda web 3.0 hakkında tüm detayları sizlere aktarmıştık. Ondan dolayı burada kısaca bahsedeceğiz.

Web 1.0 – Orijinal web, 90’ların başında, içerik oluşturucular tarafından çok az etkileşimle veya hiç etkileşim olmadan üretilen basit sitelerle başladı.

Web 2.0 – 2000’li yılların başında Amazon, Facebook, Twitter ve Airbnb’nin tüm cihazlarda dinamik çok işlevli deneyimler sunarak öncülük etmesiyle başladı. Web 2.0, çok merkezi olduğu, veri ihlallerinden ve gözetimden muzdarip olduğu, aşırı müdahaleci reklamcılık ve veri satışından elde edilen kârlara odaklandığı için eleştiriliyor.

Web 3.0 , Web 2.0 modelini tersine çevirerek blok zinciri teknolojisinden yararlanmaya çalışan Web 2.0 ile bulunan sorunlara yanıttır. Özünde, web’in mucidi Tim Berners-Lee’nin farklı programları doğrudan birbirine bağlayarak merkezileştirilmiş uygulamalarla merkezi olmayan protokollere dönüştürülmüş orijinal vizyonuna geri dönmek istiyorlar.

Polkadot ve Web3 Vakfı’nın ilişkisi

Polkadot’un vizyonu, halihazırda var olan binlerce blok zinciri için birleştirici bir güç olmaktır. Bunu, şeffaflık odaklı yeni bir merkezi olmayan internet vizyonu yaratarak yapmak istiyor.

Web3 Vakfı, eski Ethereum CTO ve Peter Czaban ile kurucularından Gavin Wood, Robert HABERMEIER tarafından 2017 yılında başlatılan bir İsviçre merkezli olmayan prof. Pariety ve Web3, Polkadot’un ilk geliştirilmesine başladı ve Ekim 2017’ye kadar Polkadot’un ICO’sunu (İlk Para Teklifi) tamamlayarak proje için toplam 145 milyon topladı.

Web3 Vakfı’nın rolü kriptografi, algoritmalar, ağ ve ekonomi içine temel araştırma üzerindedir. Web3 ayrıca blok zinciri geliştirme ekipleriyle birlikte çalışır, onları sağlar ve blok zinciri başlangıçları, hibeleri verir ve tüm blok zinciri topluluğunun büyümesini ve eğitimini destekler.

Web3, Parity ve Polkadot’un temel misyonu, daha şeffaf bir internet oluşturmak için merkezi olmayan web yazılımı protokollerinin ve blok zincir teknolojilerinin geliştirilmesini ilerletmektir. Bu sistem, kullanıcılara verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlamaktadır. Her üç kuruluş (birbirine bağlı) kullanıcı verilerinin merkezi tekelleştirilmesinin dev teknoloji şirketlerine ve hükümetlere aşırı miktarda güç sağladığına ve güvenlik riskini artırdığına inanıyor. Dünyanın bu hataları düzeltmek için başka bir seçeneğe ihtiyacı var.

Polkadot’un Web 3.0’a Getireceği Özellikleri

Polkadot’un Web3 Foundation’ın yeni internet vizyonunu getirmek üzere nasıl tasarlandığını daha iyi anlamak için öncelikle Polkadot’un ana özellikleri aracılığıyla masaya getirdiği değeri ve potansiyeli anlamamız gerekiyor.

  1. %100 Birlikte Çalışabilir Platform – Polkadot, Polkadot’un aktarma zinciri aracılığıyla basitleştirilmiş blok zincirinden blok zinciri çapraz aktarımlarına izin verir. Polkadot, farklı blok zincirler arasında aktarılacak çok çeşitli veri ve varlıkları destekleyerek, basit para transferlerinin ötesine geçer. Polkadot’a bağlanarak, birçok farklı blok zinciri, Polkadot kripto ağı aracılığıyla birlikte çalışabilir hale gelebilir.
  2. Ölçeklenebilir Ekosistem (Ekonomik ve İşlemsel Olarak) – Polkadot, birbirine bağlı doğrulayıcıların birden fazla blok zincirinin fikir birliğini ve güvenliğini sağlamasına izin vererek ekonomik olarak ölçeklenebilir bir model kullanır. Polkadot platformu ayrıca, ağın işlemlerini çoklu paralel blok zincirleri arasında yayarak işlem sürelerini kısaltarak işlem ölçeklenebilirliğine izin verir.
  3. Kolaylaştırılmış Blok Zinciri Geliştirme – Alt tabaka blok zinciri geliştirme çerçevesi, yazılım mühendislerinin dakikalar içinde kolayca özel bir blok zinciri oluşturmasına olanak tanır. Polkadot’a bağlı harici blok zincirleri, gerçek birlikte çalışabilirlikten ve Polkadot’un uygulama geliştirmeyi basitleştiren gelişmiş güvenlik mimarisinden yararlanabilir.
  4. Çatallara (Fork) ihtiyaç duymadan yükseltilebilir platform – Polkadot ağı, yeni özelliklerin ve hata düzeltmelerinin hızlı entegrasyonuna izin vererek, kendisini hem sorunsuz hem de otomatik olarak yükseltme yeteneği ile tasarlanmıştır. Bu yetenek çatala ihtiyaç duymadan gelir. Hızlı ve doğrudan yükseltilebilirlik, blok zinciri teknolojisinde ilerlemeler meydana geldiğinde, Polkadot ağının çok az çaba sarf ederek verimliliğini ve güvenliğini artırabileceği anlamına gelir.
  5. Esnekliğe Sahip Güvenlik Odaklı Ekosistem – Polkadot’un blok zinciri protokolü, veri kullanılabilirliğini ve şeffaflığı artırır. Protokol, blok zincirlerinin demokratik bir şekilde etkileşime girmesine izin vererek, her bağlı blok zincirine kendi bağımsız yönetim yapısını verirken, bu blok zincirin ağ üzerinden güvenliğini arttırır.
  6. Merkezi Olmayan Yönetim Modeli – Polkadot’un kullandığı gelişmiş yönetişim modeli, tüm paydaşları ağın en önemli kararlarına dahil eder. Ağ yükseltmeleri zincir üzerinde otonom olarak gerçekleştirilir. Bu şekilde, Polkadot ağının gelişimi, ağ topluluğunun değerlerini yansıtacak ve demokratik bir şekilde ilerleyecektir.

Polkadot’u Web 3.0 Vizyonuna Doğru Taşımak

Polkadot ağının Genesis bloğu 26 Mayıs 2020’de başlatıldı ve o günden bu yana gelişmeye devam ediyor. Oluşturulan ekosistem kısa süre önce ilk Parachain “ slotlarını ” açık artırmaya çıkardı ve onu gelişiminin önemli bir bölümüne taşıdı. Polkadot Parachainleri blok üretmeye de başladı.

Özünde, Web 3.0, kullanıcıların kimliklerini, verilerini ve nakit paralarını kontrol ettikleri bir internettir. Dünya işlem sayısını artırdıkça, bunlar giderek dijital biçimde oluyor. Verdiğimiz kararlar, bize sağlanan bilgilerden kaynaklanmaktadır. Oylamamız veya satın almamız, başkaları tarafından bize söylenenlere dayanmaktadır ve bunun doğru olduğunu umuyoruz. Günümüz dünyasında veriler manipüle edilebilir, sahte olabilir ve yanlış bir şekilde iletilebilir ve gerçek olmayabilecek bir resim çizilebilir.

Polkadot, Web 3.0 için gerekli olacak iki şey sağlar.

  1. İşlemler gerçek uç noktalardan garanti edilmeli ve doğru kişiler tarafından yetkilendirilmelidir.
  2. İşlemlere yol açan veriler bozulmamış ve doğrudur.

Polkadot’un röle zinciri aracılığıyla bir ağ oluşturan blok zincirlerini birbirine bağlaması, birbirine bağlı blok zincirlerinin bağımsız durum geçiş işlevlerine sahip olmalarını sağlarken, birbirine bağlı blokajların iletişim kurmasına ve güvenliği bir araya getirmesine olanak tanır. Farklı blok zincirleri benzersiz ve özel amaçlara hizmet edebilir, ancak gerçekten güvenilir bir ekosistemin başarısını sağlamak için birlikte çalışabilirlik gereklidir. Polkadot’un tasarımı, farklı zincirlerdeki akıllı sözleşmelerin birbirleriyle çalışmasını ve işlem yapmasını sağlayarak kullanıcı için kusursuz bir deneyim sunar.

Polkadot’un birlikte çalışabilir blok zincirleri sistemi, birçok gerçek dünya kullanım senaryosunun gereksinimlerini karşılamak için kullanılabilir. Polkadot için en olası ilk gerçek dünya kullanımlarından biri DeFi’dir (dağıtılmış finans). Kullanıcılara güvenli, ucuz ve verimli işlemler sağlayan farklı varlıklar için borsalar kurmak, Polkadot’un sürekli benimsenmesi için kritik bir ilk adım olacaktır.

Sonuç olarak, Polkadot, Parity ve Web3 Foundation üçlüsü, kullanıcılar için daha özgür ve daha kapsayıcı olan, merkezi olmayan bir internet için benzer bir vizyona sahiptir. Son slot müzayedesiyle birlikte, bu yöndeki ilk adımlar nihayet ortak hedeflerine ulaşmak için atıldı. Polkadot’un blok zincirlerini birlikte çalışabilir ve güvenli bir şekilde bir araya getirme misyonu, Web 3.0’ın faydalarını hepimize getirecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz