Yıllık enflasyon verilerinden sonra döviz piyasası hareketlendi

Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı, geçen ay Türk lirasının dolar karşısında rekor düşüşler yaşadığı bir döviz krizinin ardından Cuma günü yayınlanan resmi verilere göre, Kasım ayında yüzde 20’nin üzerine çıktı.

Türkiye istatistik ofisine göre, tüketici fiyatları Ekim ayındaki yüzde 19,89’dan geçen yılın Kasım ayının aynı dönemine göre yüzde 21,31’e yükseldi. Bu, son üç yılın en yüksek rakamı. Kalıcı enflasyon satın alma gücünü büyük ölçüde azalttı.

Derecelendirme kuruluşu Fitch Perşembe günü, Türkiye’nin ülke kredi notuna ilişkin görünümünü “iç güvende bir bozulmaya” işaret ederek negatife revize etti. Lira, dolar karşısında geçtiğimiz ay yaklaşık yüzde 30, yılbaşından bu yana ise yüzde 45’in üzerinde değer kaybetti.

Salı günü açıklanan resmi rakamlara göre, Türkiye üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,4 GSYİH büyümesi kaydetti ve 2021’de yüzde 9 civarında bir büyüme beklentisi var.

Dolar ve Euro yükselişini sürdürüyor 

Bugünkü açıklanan TÜİK verilerinden sonra, Dolar 13.8 TL’leri gördü ve şuanda 13.7 TL seviyelerinden işlem görüyor. Euro kısmında ise 15.6 TL seviyelerini gördük, şuanda Euro fiyatı 15.5 TL seviyelerinde.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

2 Comments

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz