Yatırımcılar güvenli limanlara akın ettikçe Altın fiyatı yükseliyor

Hem altın hem de gümüş, fiyatların iki ayın en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla birlikte beklenmedik yükselişler görüyor. Analistler verdiği demeçte, enflasyon ve jeopolitik gerilimlerin önümüzdeki hafta FED toplantısı öncesinde artan oynaklığı tetiklemesi nedeniyle yatırımcılar güvenli limanlara akın ediyor dedi.

Şubat altın vadeli işlemleri Çarşamba günü 30 dolardan fazla yükseldi ve son işlem ons başına 1.842.90 dolardan işlem gördü. Bu arada, Mart gümüş vadeli işlemleri %3’ten fazla yükseldi ve son işlem 24.21 dolardan işlem gördü.

Tüm dünyada enflasyon oranları rekor kırmaya devam ediyor

Fiyatlar hareket etmeye başladıkça, piyasalar küresel ölçekte sorunlu enflasyon belirtilerini daha fazla sindirdi. Britanya’da yıllık enflasyon beklenenden fazla artarak Aralık’ta %5,4 artarak Mart 1992’den bu yana en yüksek oran oldu. Kanada’nın enflasyon oranı da son 30 yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve tüketici fiyat endeksi Aralık ayında yıllık bazda %4,8’e yükseldi.

Daha yüksek enflasyon rakamları, halihazırda daha fazla faiz artırımı fiyatlayan ve merkez bankalarının sıkılaştırırken politika hatası yapma olasılığını artıran piyasadaki riskten kaçınma hissiyatına katkıda bulunuyor.

Yatırımcılar daha temkinli hale geldikçe jeopolitik gerilimler de değerli metalleri desteklemeye başlıyor. Altın ve gümüşteki artış, Biden yönetiminin bir Rus işgali korkusunu öne sürerek Ukrayna’ya ek 200 milyon dolarlık savunma askeri yardımı ilan etmesiyle aynı zamana denk geldi.

Çarşamba günkü volatilite opsiyonlarının sona ermesi de altını yukarı çekiyor. Altın, daha fazla belirsizlik ve güvenli limanlar için daha yüksek talep anlamına geldiği için daha yüksek oynaklıktan yararlanma eğilimindedir.

Belirsizlik açısına ek olarak Ocak, altın için tarihsel olarak iyi bir aydır. Asya’da fiziksel talebin iyileştirilmesi, mevsimsellik açısından sarı metal için bir başka olumlu itici güçtür.

Analistler, Gümüş için ekonomik açıdan daha iyi bir görünüm var çünkü değerli metal yenilenebilir enerji süreçlerinde kullanılıyor. Ancak 24.90 dolarda güçlü bir direnç var ve trader’ların kısa vadede bu seviyelerden kar elde etmelerinin muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here