Akıllarda tek bir soru META nedir ?

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin gelecek için sanal gerçeklik vizyonunu, Zuckerberg’in “Metaverse” dediği şeyi kapsamak amacıyla Meta olarak yeniden markalaştırdığını açıkladı. Peki son zamanlarda gündemden düşmeyen Metaverse nedir, Mark Zuckerberg neden şirketini META olarak güncelledi ? En merak edilen sorulara bu yazımızda cevaplar vermeye çalışacağız.

Metaverse Nedir ?

Bunu internetin hayata geçirdiği ya da en azından 3D olarak işlenmesi gibi düşünebilirsiniz. Zuckerberg, onu sadece ekrana bakmak yerine içine girebileceğiniz “sanal bir ortam” olarak tanımladı. Esasen, insanların sanal artırılmış gerçeklik gözlükleri, akıllı telefon uygulamaları veya diğer cihazları kullanarak buluşabileceği, çalışabileceği ve oynayabileceği sonsuz, birbirine bağlı sanal topluluklardan oluşan bir dünyadır. Metaverse : Uzay Oyunu Star Atlas bu alanda büyük ses getiren oyunlardan biri olma yolunda çalışmaya devam ediyor.

Zuckerberg, Metaverse’in önümüzdeki on yıl içinde bir milyar insana ulaşmasını beklediğini söyledi. İnsanların etkileşimde bulunabileceği, çalışabileceği ve içerik oluşturucular için milyonlarca iş yaratan yeni bir ekosistem olmasını umduğu ürün ve içerik oluşturabileceği bir yer olacak. META duyurusu, Facebook için varoluşsal bir krizin ortasında geldi. Facebook Belgelerindeki ifşaatların ardından dünyanın birçok yerinde artan yasal ve düzenleyici incelemelerle karşı karşıya olduğunu biliyoruz.

Zuckerberg, marka değişikliğini açıklarken “Facebook” adının artık instagram, Messenger, Quest VR başlığı, Horizon VR platformu ve daha fazlasını içeren birincil sosyal ağına ek olarak şirketin yaptığı her şeyi kapsamadığını söyledi. Zuckerberg, “Bugün bir sosyal medya şirketi olarak görülüyoruz” dedi. “Ama DNA’mızda insanları birbirine bağlamak için teknoloji geliştiren bir şirketiz.” Facebook, instagram, WhatsApp ve Messenger ile birlikte kalmak için burada; şirketin kurumsal yapısı da değişmeyecek. Ancak 1 Aralık’ta hisseleri yeni bir borsa sembolü olan “MVRS” altında işlem görmeye başlayacak.

Facebook META Nedir ?

Zuckerberg, yeni yolun Metaverse olduğunu söyledi. Klasiklerin hayranı olan Zuckerberg, “meta” kelimesinin Yunanca “ötesi” kelimesinden geldiğini açıkladı.

Kurumsal bir yeniden markalaşma, son haftalarda binlerce dahili belgenin ortaya çıkardığı Facebook’taki sayısız sorunu çözmeyecek. Muhtemelen insanların sosyal medya devi Facebook’u – ya da bu konuda bir “sosyal medya devi” olarak adlandırmayı bırakmasını bile sağlamayacak. Ancak bu Zuckerberg’i durdurmuyor, görünüşe göre bir sonraki büyük işine geçmeye hevesli. Zuckerberg, Facebook belgelerinden gelen ifşaları haksız eleştiri olarak büyük ölçüde reddederken, sadece bir ekrana bakmak yerine içine girebileceğiniz sanal bir ortam oluşturmaya odaklandı.

Tıpkı akıllı telefonların masaüstü bilgisayarların yerini alması gibi, Zuckerberg de insanların bilgisayarlarla ve birbirleriyle etkileşimde bulunmalarının bir sonraki yolunun Metaverse olacağına bahse giriyor. Instagram ve mesajlaşma, Facebook’un mobil evrime yaptığı baskınlarsa, Meta, metaverse üzerine bahsidir. Ve ne kadar ciddi olduğunu göstermek için bir isim değişikliğinden daha iyi ne olabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz