USD/TRY zayıflamaya devam ediyor

Çoğu yatırımcı, Türkiye merkez bankasının para politikası komitesinin 16 Aralık Perşembe günkü toplantısında politika faizini 100 baz puan indireceğini düşünüyor. Yine de ekonomistler, bu senaryoda lira üzerinde değer kaybı baskısının devam edeceğini düşünüyor.

Merkez bankası yarın politika faizini 100 baz puan indirirse, konsensüs tahminine uygun olsa da, liranın değer kaybı baskısına maruz kalacağı söyleniyor.

Ekonomistler, reel oranlar negatif bölgeye çok uzak olduğu sürece, yatırımcılar liranın istikrara kavuşması için minimum koşul olarak merkez bankasının döngüsünde bir duraklama görmek isteyeceklerdir. Bu açıdan bakıldığında, 100 baz puanlık bir politika faiz indirimi fiyatlanmış olsa da USD/TRY’yi yukarı yönlü baskıya sürükleyebilir dedi.

Yarın beklemede kalma kararı, merkez bankasının dolar satmasına gerek kalmadan, önümüzdeki günlerde USD/TRY paritesini rekor yüksek seviyesinin altında tutmak için muhtemelen yeterli olacağı söylendi.

Yatırımcılar, üçüncü bir senaryoda, merkez bankası piyasaları politika faizi artışı yaparsa USD/TRY üzerinde aşağı yönlü hareketler görülebilir şeklinde fikirlerini söyledi ancak bu senaryo pek olası görünmüyor.

Yazımızı sizler için hazırladığımız zaman diliminde canlı dolar kuru 14.70 TL seviyelerinde, yani zirvedeydi. Merakla beklenen faiz kararı sonrası bakalım piyasalar ne yönde tepki verecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz