USD/TRY Aralık ayının en yüksek seviyesinde

Türk lirası, geçen Aralık ayından bu yana Dolar karşısında 16,72 ile yeni bir rekor düşük seviyeye geriledi.

USD/TRY paritesi, yıla başladığı noktadan yaklaşık %25 olan 16.50’ye sıçradı. Fiyat ayrıca tüm zamanların en yüksek seviyesinin yaklaşık %10 altında.

Türkiye enflasyon verileri

Türkiye’de tüketici fiyatları, enerji maliyetlerinin hızlanmasıyla Mayıs ayında yükselmeye devam etti. İstatistik kurumuna göre, TÜFE, bir önceki aydaki %7,25’lik artışın ardından Mayıs ayında %2,98 arttı. Bu artış, medyan tahmin olan %4,80’den nispeten daha düşüktü. 

Sonuç olarak, manşet TÜFE bir önceki ayda %69,97 yükseldikten sonra %73,50 ile rekor bir yüksek seviyeye sıçradı. Ve bağımsız analistler, gerçek enflasyonun resmi rakamların önemli ölçüde üzerinde olmasını bekliyor. 

Ek veriler, üretici fiyat endeksinin (ÜFE) Mayıs ayında da yükselmeye devam ettiğini ortaya koydu. ÜFE Nisan’da %7,67’den Mayıs’ta %8,76’ya yükseldi. Yıllık bazda, ÜFE %132 ile rekor yüksek bir seviyeye sıçradı. 

Yükselen enerji fiyatlarının yanı sıra Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle enflasyon yükseldi. Belirtildiği gibi, para birimi bu yıl zaten %25’ten fazla düştü.

Zayıf bir Türk lirası, ülkenin petrol ve doğal gaz gibi hayati ürünleri ithal etmek için daha fazla para ödediği anlamına gelir. Türkiye net ithalatçı olduğu için bu dikkat çekicidir.

Euro kuru da 17.86 ile son altı ayın en yüksek seviyesinde

Borsa İstanbul (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası – BİST) BİST 100 Endeksi yüzde 1,8’e kadar artarak 2.945 puana yükseldi.

Suudi Arabistan’ın Temmuz ayı petrol satış fiyatlarındaki artışı ile petrolün varil fiyatı 120 doların üzerine çıktı.

OPEC+ ülkelerinin hem Temmuz hem de Ağustos aylarında üretimi 648.000 varil artırma kararına rağmen, Suudi Arabistan’ın fiyat artışı, petrol arzı üzerindeki devam eden kısıtlamanın bir göstergesi olarak görülüyor.

Brent ham petrolü 121.95 dolara yükseldikten sonra 120.63 dolara geriledi ancak 120 doların üzerinde kaldı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz