Ukrayna vatandaşlarının Bitcoin alımını yasaklıyor

Ukrayna Ulusal Bankası, sermaye çıkışı riskini önlemek için Ukrayna vatandaşlarının Ukrayna’nın para birimi olan Grivna üzerinden kripto para birimi alımlarını yasaklama kararı aldı. Bu karar, ülke içinde kripto para birimlerine erişimi düzenlemeyi ve kolaylaştırmayı amaçlayan yasanın uygulanmasından ancak bir ay sonra geldi.

Ukrayna Bitcoin alımını sınırlandırıyor

Ukrayna Ulusal Bankası’ndan (NBU) 21 Nisan Perşembe günü yayınlanan açıklamaya göre, Ukrayna vatandaşlarının yerel para birimi olan Grivnası ile kripto para satın almaları artık imkansız olacak.

26 Mart’ta uzatılan sıkıyönetim kapsamında merkez bankası, ülkeden sermaye çıkışı riskini sınırlamak istiyor. Açıklamaya göre, Ukrayna vatandaşları aylık 100.000 Grivnası veya yaklaşık 3.400 doları aşmadan kripto para birimlerini yabancı para biriminde satın alabilecekler.

Basın açıklamasına göre, kripto para satın alma yasağı geçici olmaya devam ediyor:

“Bu ilgili değişiklikler, gelecekte kısıtlamaları hafifletmek ve Ukrayna’nın uluslararası rezervleri üzerindeki baskıyı azaltmak için gerekli bir ön koşul olan döviz piyasasının iyileşmesine yardımcı olacak.”

Bu nedenle, NBU’ya göre, kripto para birimlerindeki alımlar, döviz işlemleri, elektronik cüzdanlardaki mevduatlar ve seyahat ödemeleri ile aynı şekilde “ yarı parasal işlemlere ” benzetilir.

“Nakit benzeri işlemler […], esas olarak Merkez Bankası’nın, sıkıyönetim tarafından yasaklanan, özellikle yurtdışında yatırım yapmak için mevcut kısıtlamalarını aşmak için yapılmaktadır. Bu nedenle, ilgili işlemlerin verimsiz çıkışlara neden olduğu şeklinde yorumlanması gerekir.”

Rusya-Ukrayna savaşı hâlâ gündemdeyken, NBU, yalnızca Mart ayında ülke bankalarından 1,7 milyar dolar eşdeğerinin ve Nisan ayı için en az 900 milyon doların transfer edildiğini kaydetti ve hala devam ediyor.

Ukrayna’yı kurtarmak için kripto para birimleri

Kripto para birimlerinin satın alınmasına ilişkin bu kısıtlama duyurusu, Ukrayna Devlet Başkanı Zelesnsky’nin ikincisinin kabulü ve denetlenmesine elverişli bir yasayı imzalamasından ancak bir ay sonra geldi.

Gerçekten de, dijital varlıklara tahsis edilen bu yasa, diğer şeylerin yanı sıra, onlar için özel bir yasal statüye sahipti veya Ukrayna Ulusal Bankası’nın yanı sıra Ulusal Banka’ya kaydettirmek için dijital varlık tedarikçilerinin bir listesinin oluşturulması.

Ayrıca, Financial Times’ın yakın tarihli bir anketine göre, Ukrayna 26 Şubat’ta kripto para birimi bağışlarını kabul ettiğini açıkladığından beri, bunlar bugün 100 milyon doları aşma noktasına kadar önemli ölçüde arttı.

Kripto para dünyasındaki birçok isim, bu çatışma sırasında Ukrayna’ya destek verdi. FTX ve Everstake’in, dijital varlıkların bağışlarına adanmış bir site olan “Ukrayna için Yardım”ın oluşturulmasına veya başında Bored Ape Yacht Club’dan (BAYC) 1 milyon dolarlık bağışın oluşturulmasına yol açan FTX ve Everstake birliğinden özellikle bahsedebiliriz.

Kripto para bağışları , bazen bir engel teşkil edebilen geleneksel bankacılık sisteminin aksine, aracısız çok hızlı işlemlere izin vermeleri nedeniyle yaygın olarak talep edilmektedir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here