Tüccarlar karanlık görünümü tartarken borsalar karıştı

Enflasyonun etkisi, yüksek faiz oranları ve Ukrayna savaşı nedeniyle yatırımcıların ekonomik görünümden korkmaya devam etmesi nedeniyle, piyasalar Çarşamba günü karışıktı ve son zamanlardaki performanslardan herhangi bir rahatlama belirtisi yoktu.

Dünya çapında bir dizi zayıf gösterge ve büyük firmaların kötümser tahminleri, fiyatlardaki artışın tüketici güvenini etkilemeye başlaması ve olası bir küresel durgunluk uyarılarının dalgalanmaya başlamasıyla son haftalarda işlemler düştü.

Wall Street devleri, Facebook (Meta) ve Google, Snapchat’in düşüşünü takip etti.

Sosyal medya uygulaması Snapchat’in hisseleri yüzde 40’tan fazla düştükten sonra kasvetli bir ekonomik görünüm sağlamasıyla teknoloji sektörü yeniden ateş hattındaydı. Facebook (Meta) ve Google, Snapchat’in düşüşünü takip etti.

ABD’de yeni konut satışlarının Nisan ayında düştüğü ve Richmond Fed imalat endeksinin de her ikisi de koronavirüs pandemisinin 2020’de başlamasından bu yana en düşük seviyelerde olduğu haberlerinin ruh haline yardımcı olmadı.

Londra, Paris ve Frankfurt Salı günü tanking yaptıktan sonra yükseldi.

Yetkililer enflasyonu kırk yılın en yüksek seviyesinden aşağı çekmek için mücadele ederken, yatırımcılar şimdi Fed’in faiz oranlarındaki bir sonraki hamlesini bekliyor ve yarım puanlık zamların daha gelmesi bekleniyor.

Politika yapıcılardan biri olan Atlanta Fed başkanı Raphael Bostic’in, bankanın bir resesyonu önlemeye çalışırken Eylül ayındaki artışlarda bir kesintinin mantıklı olabileceğini öne sürmesinden sonra biraz umut vardı.

Fed’in en son politika toplantısının tutanakları günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak ve planları hakkında bir fikir edinmek için yakından izlenecek.

Bu arada Çin, pandeminin ekonomi üzerindeki korkunç etkisine rağmen liderlerin sıfır Covid stratejisine bağlı kalmasıyla hızla yayılan Omicron koronavirüs varyantı ile mücadele etmeye devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz