Kyber Network (KNC) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

DeFi platformlarının ve dApp’lerin mevcut katmanlarında likidite zorlukları vardır. Bunun nedeni, devrim niteliğindeki doğasına rağmen, DeFi altyapısının hala emekleme aşamasında olması ve bir platformun ekosistemindeki likiditenin dışarıya taşınmasını kısıtlayacak bir mekanizmaya sahip olmamasıdır. 

Bu dApp’lerin büyük bir kısmı ayrıca dış likidite havuzlarına erişimden yoksundur. Bu kusurun bir sonucu olarak, sistemler düşük işlem hızlarına ve güvenlik risklerine eğilimlidir. Bugün bir çözüme bakacağız: DeFi likidite sorununu çözmek için oluşturulan Kyber Network.

Kyber Network (KNC) Nedir ?

Kyber ağı, herhangi bir dApp üzerinde güvenli ve anında işlemler sağlamak için çeşitli kaynaklardan likidite toplayarak likidite protokolleri için bir merkez görevi görür. Başlıca hedefi, dApp’ler, DEX’ler ve diğer kullanıcıların likidite havuzlarına en iyi oranlarla erişmesini kolaylaştırmaktır.

 Bu amaca ulaşmak için Kyber Network üç araç geliştirdi:

  1. Merkezi olmayan bir değişim protokolü
  2. Bir varlık dönüştürme API’si (Uygulama Programlama Arayüzü)
  3. KNC madeni para. Ethereum blok zinciri, Kyber ağına güç sağlamak için kullanılır.

KNC Coin Nedir ?

Kyber Network Crystal veya KNC, Kyber ekosistemindeki birçok oyuncuyu birbirine bağlayan bir platformdur. KyberDAO’nun yerel tokenidir. Ağdan işlem ücreti almak için KNC sahiplerinin bahis oynaması ve oy kullanması gerekir. Daha fazla işlem gerçekleştikçe daha fazla ödül oluşturulur, platforma daha fazla protokol eklenir. KyberDAO, likiditeyi ve büyümeyi artırmak için KNC’yi yükseltebilir, basabilir veya yakabilir. Şu anda dolaşımda yaklaşık 177 milyon KNC tokeni var.

Astar (ASTR) : Polkadot’un Çok Zincirli dApp Merkezi

Kyber Network (KNC) Misyon ve Vizyonu

DeFi geniş bir uygulama ve kullanım alanına sahiptir. Sonuç olarak, tek bir protokol, tüm likidite sağlayıcı türlerinin ihtiyaçlarını karşılama yeteneğine sahip değildir. 

Kyber Network’ün mimarisi, DeFi’yi ve gelecekteki olanaklarını desteklemek için tasarlanmıştır. Nisan 2021’de ağ, dünyanın ilk dinamik piyasa yapıcı protokolü olan Kyber DMM’yi piyasaya sürdü. DeFi’nin yetenekleri büyüdükçe, Kyber’in DMM’si piyasa koşullarına tepki verecek şekilde tasarlanarak likidite sağlayıcılarının ücretleri optimize etmesine ve sermaye verimliliğini en üst düzeye çıkarmasına olanak tanır. Uygulama senaryoları umut verici görünüyor. 

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here