Terra (LUNA) kurucusu Do Kwon sessizliğini bozdu

Neredeyse 3 gün boyunca piyasadan tamamen uzaklaşan Do Kwon, durumu değerlendirmek ve bir çözüm bulmak için sonunda sessizliği bozdu. “Kalbi kırık” olduğunu iddia ederek, Terra blok zincirinin bir çatalını gerçekleştirerek ekosistemin dizginlerini geliştiricilere ve topluluğa vermeyi teklif ediyor. Bu, LUNA ve UST sahiplerine yeniden dağıtılacak yeni bir token verilmesi demek.

Do Kwon’dan daha fazlasını beklediğimiz bir müdahale

Birçoğu onu bekliyordu. UST ve ardından LUNA’nın birbirini yavaş yavaş cehennem sarmalına çeken uzun ızdırabının başlangıcından beri, Terra ekosistemi blok zincirinin kurucusu Do Kwon’dan bir kelime bekliyordu.

Tabii ki, UST 9 Mayıs’ta depeg yapmaya başladıktan (amiral gemisi değerini 1 dolar kaybetti) sonra, Do Kwon sadece 10 ve 11 Mayıs’ta devreye girdi, önce ortamdaki paniği biraz sakinleştirmeye çalıştı, ardından ilk çözümü duyurdu.

“ $UST için bir teşvik paketinin duyurusuna yakın.” diye tweet attı 10 Mayıs öğleden sonra, UST’nin 10 sente yaptığı iniş ve 0.90 dolara dokunduğu bir zamanda, bugün hala aynı durum yaşanıyor ama LUNA o zaman hala 30 dolar civarındaydı şimdi ise…

Ertesi gün, 11 Mayıs sabahı, topluluğuna güven vermeyi amaçlayan yeni bir mesajla: “Yaklaşıyoruz… Güçlü kalın” Aynı gün sonra, durumu rapor etmek ve UST’nin olası bir teminatlandırmasını duyurmak için uzun bir mesaj dizisi yayınladı.

Ardından, Do Kwon neredeyse 3 gün boyunca piyasadan tamamen yok oldu, onun tavsiyesine uyarak her an UST’nin geri gelip gelmeyeceğini merak edenler için bitmez tükenmez bir bekleyiş.

Sonunda konuşmak için geri geldi ve “kalbinin kırıldığını” ve durumdan maddi olarak bir fayda sağlamadığını açıkladı.

Terra’nın durumu ve geleceği

Do Kwon’un piyasaya sürülmesi artık biraz daha karamsar ve muhtemelen olayların gerçekliğine daha uygun. Yazma sırasında, UST yalnızca 0.14 dolar değerinde ve LUNA, Nisan başında 120 dolar olan ATH (en yüksek fiyat) ile karşılaştırıldığında gerçek olmayan, feci bir düşüş ile 0.00018 doları gösteriyor.

Ademimerkeziyetçi ekonomilerin merkezi olmayan bir para birimini hak ettiğine inanmaya devam ediyorum, ancak şu anki haliyle UST’nin o para birimi olmayacağı açıktır. Ne ben ne de bağlı olduğum kurumlar bu olaydan hiçbir şekilde fayda sağlamadı. Kriz sırasında LUNA veya UST satmadım.”

Ayrıca, Terra ekiplerinin, Terra’nın o zamanlar milyarlarca dolar olarak sayılan şaşırtıcı rezervinin UST’nin sabitlenmesini sağlamak için kullanılma şeklini yakında geliştireceğini de duyurdu:

“Şu anda depeg aşamasında Luna Foundation Guard (LFG) bitcoin (BTC) rezervlerinin kullanımını belgelemek için çalışıyoruz. Ekiplerimiz aynı anda birden fazla görevle uğraşırken lütfen bize karşı sabırlı olun.”

UST neden çöktü ve Terra ekosisteminin geleceği nedir?

Felaketle yüz yüze geldiğinde, ekosistemden geriye kalanları veya en azından temel yapısını korumaya çalışmak için Terra’nın ekosistemine adanmış forumu Agora’da bir çözüm önerdi.

“Şu anda korumamız gereken şey, Terra’nın blok alanına değer veren topluluk ve geliştiriciler, eminim topluluğumuz kendileri için en iyi yol konusunda bir fikir birliği oluşturacak ve ayağa kalkmanın bir yolunu bulacaktır.”

Terra için düşünülen çözümler

Do Kwon’un “Terra Ekosistem Kurtarma Planı” olarak adlandırılan önerisi, geliştiricileri ve kullanıcıları içeren topluluğu korumaya odaklanıyor.

“Dünyanın en zeki beyinlerinden bazılarının en iyi UI/UX’e sahip ürünler üzerinde çalışmasıyla kripto para biriminde en büyük ve en canlı geliştirici ekosistemlerinden birini oluşturduk. Terra Station, dünya çapında bir milyondan fazla kullanıcısı olan geniş bir kurulum tabanına sahiptir.”

Ayrıca, kurucuya göre en iyi çözüm, ağ yönetimini aşağıdakiler arasında dağıtılan bir milyar yeni token aracılığıyla yeniden dağıtmak için blok zincirinin bir çatalını gerçekleştirmek olacaktır:

  • %40: Depeg başlamadan önce Terrra (LUNA) sahipleri;
  • %40: Bir orantı hesaplayarak UST sahipleri;
  • %10: Blok zinciri kapatılmadan önce LUNA sahipleri;
  • %10: Ekosistemin gelecekteki gelişimine tahsis edilen fonlar.

Bu nedenle, Do Kwon, topluluğun ekosistemi her zaman LUNA tokenleri aracılığıyla destekleyen kısmına öncelik verirken, düşüş sırasında LUNA satın alanlarını ödüllendirmek istiyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here