Tarih Tekrarı: Terraform CEO’su Do Kwon başarısız olan başka bir Stablecoin’in arkasındaydı

Bu noktada, Terra’nın yaratıcısı Terraform Labs’ın CEO’su Do Kwon’un, 2020’de ethereum’da piyasaya sürülen “Basis Cash” adlı başka bir başarısız algoritmik stablecoin’in arkasında olması muhtemelen sürpriz olmayacak.

Haberi dün yayınlayan CoinDesk, Basis Cash (BAC) de “teminat değil, kod aracılığıyla 1 dolarlık bir sabit tutmaya çalıştı” diye yazdı. Rapora göre, BAC sonunda başarısız oldu, asla dolar paritesine ulaşamadı ve sonunda şu anda işlem gördüğü yerde “1 cent’in oldukça altına” düştü.

CoinDesk, stablecoin Terra’nın son çöküşünü “tarihin tekrarı” olarak nitelendirdi

Terraform Laboratuarlarında eski bir mühendis olan Hyungsuk Kang, Basis Cash’in Kwon da dahil olmak üzere Terra’nın bazı yaratıcılarının bir yan projesi olduğunu doğruladı. İkinci bir anonim çalışan, Kwon’dan takma adlı BAC kurucusu “Rick Sanchez” olarak bahsetti.

Kang CoinDesk’e şunları söyledi: “Basis Cash şu anda test edilmedi ve işe yarayacağından bile emin değildik”, Kwon “sadece test etmek istedi. Bunun bunu yapmak için bir pilot proje olduğunu söyledi.”

Çıkış, Kwon’un kendisine “Rick” olarak atıfta bulunduğu Basis Cash Korea sohbet günlüklerini de inceledi.

Terra ekosisteminde UST ve LUNA coin felaketi

Basis Cash, düzenleyici endişeler nedeniyle 2018’de kapanmadan önce 133 milyon dolar topladı. Kendisini “Algoritmik Merkez Bankasına sahip Merkezi Olmayan Stablecoin” olarak tanımlamıştı.

2020’de “Rick” Telegram’da onu ölümden geri getirmekten bahsetti: “Basis’in ne olduğunu hatırlayan var mı? Yüksek hırsları olan erken “DeFi” algoritmik stablecoinlerden biriydi, ancak SEC ile ilgili riskler nedeniyle kapatıldı. Bugün Basis’i mezardan geri getiriyoruz.”

“Uzun vadede, birçok DeFi ve ticari ortamda varlığa organik talep olacak şekilde, temel katman ilkel olarak Basis Cash’in yaygın olarak kullanılmasını dört gözle bekliyoruz” diye yazdı.

CoinDesk’te ayrı bir  köşe yazısı Do Kwon’u “Kriptoların Elizabeth Holmes’u” olarak adlandırdı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here