Terra Luna: Kripto çöküşünden alınacak dersler

Terra projesinin çöküşü kripto alanında bir depreme neden olduysa, bu kötü haber yine de ders almamızı sağlıyor. Lafı fazla uzatmadan, işte Terra’nın çöküşünün öne çıkarabileceği önemli noktalar!

Algoritmik stabilcoinler henüz olgunlaşmadı

Bildiğimiz gibi, Terra ekosisteminin düşüşü bir zincirleme reaksiyonun sonucudur. Terra’nın stabilcoini olan UST’nin depeg’i tarafından tetiklenen bir zincirleme yapıya sahipti.

Bugün, Tron ve onun stabilcoin USDD veya Mir Protocol ve onun stabilcoin USN gibi diğer projeler, algoritmik stabilcoinlere dayalı ekosistemlerdir.

USDD: TRON’da Merkezi Olmayan Stabilcoin

UST’nin düşüşü, algoritmik stabilcoinlere dayalı bu diğer ekosistemlerin düşüşünü mutlaka göstermiyorsa, güvenlik konusunda dikkatli olmaya devam ediyorlar. Bu projelerin potansiyel içsel kusurları nedeniyle, bugün bu tür protokollerde kullanıcıların güven kaybı aşılanmıştır. Aşağıda buna geri döneceğiz.

Kripto piyasası yüksek riskli bir piyasadır

Terra vakası kripto dünyasının önemli bir unsurunu vurgular: en büyük sermayeler bile yok olabilir ve proje çökebilir. Bu açıkça daha az yaygın olsa da, Ethereum, Solana ve hatta Bitcoin gibi projelere bile yatırım yaparken her zaman bir risk vardır. Yeni düzenlemeler, bir blok zincirindeki büyük başarısızlık, protokoldeki hata veya bilgisayar korsanlığı, bir projeyi zaferden hiçliğe götürebilecek unsurlardır.

Terra örneği düşüşün boyutudur. Terra ekosisteminin kalbinde yer alan LUNA coin, en büyük kripto sermayelerinin ilk 10’unda sağlam bir şekilde duruyordu.

Bu nedenle, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmayı unutmamak önemlidir. En iyi 10 coin içerisinde yer alsa bile.

Büyük bir kriz durumunda merkezi platformlar yanılabilir

Terra ekosisteminin bu düşüşü, değişim platformlarındaki bazı zayıflıkları vurgulamış olabilir. LUNA coinin etrafındaki yüksek oynaklık bazen bazı tüccarların pozisyonlara hızlı bir şekilde girmesini veya kapanmasını engelledi. Terra’nın düşüşü, varlık ticaretinin askıya alınması sorununu da gündeme getiriyor.

İlk çöküşün ardından Binance gibi platformlar veya eToro gibi brokerler UST veya LUNA’yı içeren çiftlerde ticareti dondurmaya karar verdi. Terra ekosisteminin iki ana simgesinde ticareti imkansız hale getirdiler. Bazıları bu manevranın şüpheli olduğunu düşünürken, diğerleri bu platformların kullanıcıların finansal güvenliğinde oynayabileceği rolü memnuniyetle karşılıyor.

Güven en önemli değişkendir

Bir şeyin değeri olması için o şeyi kullananların o değerin farkında olması gerekir. Bir banknota olan güven, kişinin bu banknota mal veya hizmet satın almak için güvenmesi gerçeğinde yatmaktadır. Dijital para projeleri de aynı şekilde çalışır. Yine, güven anahtardır.

Böylece, riskli bir varlığın fiyatı da piyasanın verdiği güven tarafından yönlendirilir. Terra’nın durumunda, protokolün dolar ile paritede bir stablecoin tutamaması güveni aşındırdı. Bu nedenle, bir varlığın içsel katkıları, fiyatını değerlendirmeyi mümkün kılan unsurlardan biriyse, psikolojik değişkenler de çok önemlidir. Örneğin , kripto Korku ve Açgözlülük gibi bazı göstergeler piyasa duyarlılığını ölçmeye çalışır. Değer ölçeği korkudan açgözlülüğe kayarsa, güven duygusuyla da ilişkilendirilebilir.

Düzenli olarak pozisyonlarınızdan kar elde edin

Bir projeye erken giren yatırımcılar için fiyat yükseldiğinde kar elde etmek önemlidir. Bu, özellikle bir coinin fiyatı yükseldiğinde, konumunuzun bir kısmını güvence altına alın.

LUNA söz konusu olduğunda, token sadece bir yıl önce 10 dolar civarındaydı. En yüksek seviyesinde, LUNA’nın fiyatı 120 dolar eşiğine kadar çıktı, peki şuan Luna coin fiyatı ne kadar? Bu nedenle düzenli kar elde etme yöntemini uygulayan yatırımcılar, Terra ekosisteminin düşüşünden daha az etkilendiler.

Benzer bir mantığa göre kripto yatırımlarınızı çeşitlendirmeniz de şart. Tokenlar aralarında güçlü bir korelasyon gösteriyorsa, bu en azından bir ekosistemde çökme riskini azaltmaya yardımcı olur.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz