Terra (LUNA) ikinci en büyük DeFi ağı oldu

Yılın başından bu yana güçlü büyüme sayesinde, Terra (LUNA) blok zinciri, artık kilitli toplam değer (TVL) açısından merkezi olmayan finansta (DeFi) ikinci sırada yer alıyor.

BNB Zinciri (eski adıyla Binance Akıllı Zinciri) üzerinde çalışırken, Terra tartışmasız son zamanlarda DeFi ekosistemindeki en popüler blok zinciridir. Sürekli artan Toplam Kilitli Değer (TVL) ile kendini sıralamada ikinci sıraya yerleşti.

Şimdi yaklaşık 22 milyar dolar değerinde olan bu TVL, yılın başında daha iyi performans gösteren LUNA coin fiyatı yükselişe eşlik ediyor.

Son zamanlarda platformun algoritmik stablecoini olan UST hakkında yeni gelişmeler, duyurular varlığın popülaritesini arttırdı. Gerçekten de Luna Foundation Guard, UST’nin istikrarını iyileştirmek için Şubat ayının sonunda bir milyar dolar Bitcoin (BTC) topladı.

Terra (LUNA) kilitli toplam değer (TVL) açısından merkezi olmayan finansta (DeFi) ikinci sırada

Tabii ki, rekabete karşı bu ilerleme oldukça dikkate değer, ancak bağlam içine alınmalıdır. Birincisi, Terra ekosistemi ikinci sırada yer alsa da, Ethereum (ETH), TVL’de 107 milyar dolar veya 5 kat ile çok ileride.

TVL’den 42 milyon ETH ile bir yıl içinde nispeten doğrusal bir ilerleme görüyoruz. Bu, kilitli LUNA’ların sayısındaki artışla çelişmektedir.

Karşılaştırıldığında, LUNA sayısındaki artış çok daha rastgeledir, bu da sıralamadaki ilerlemesinin esasen değerlemesinden kaynaklandığı anlamına gelir. Her ne kadar tokenin UST’yi desteklemek için yakılabileceği ve dolayısıyla deflasyonist hale gelebileceği akılda tutulmalıdır. 10 Şubat’tan bu yana sadece %9’u yanmışken değerleme %48 arttı.

21 Şubat’ta 315 milyon ile zirveye ulaştıktan sonra, LUNA’ların sayısı şimdi 257 milyona ulaştı ve bu da 10 Şubat’ın aynı tarihine göre %16’lık bir artış sağlıyor.

Bu nedenle Terra, DeFi sıralamasındaki ikinci sırayı büyük ölçüde tokeninin değerlemesine borçludur. Elbette, bunun fiyat artışını görmesi durumunda, bunun tam olarak kullanıcıların ekosisteme ilgi duymasından kaynaklandığı kabul edilmelidir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here