Terra (LUNA) Faciasında Son Gelişmeler

  • Terra (LUNA) geliştiricileri, geçen hafta ağın neredeyse tamamen çökmesinden sonra toparlamaya çalışıyor.
  • Ekosistemi düzeltmeyi ve LUNA’nın yeniden inşa etmesine izin vermeyi amaçlayan topluluk önerileri ortaya çıkıyor.
  • Luna Vakfı (LFG), şu anda neredeyse boş olan rezervlerinin durumunu açıklıyor.

Kripto para birimindeki son hafta kesinlikle tarih kitapları içerisinde yer alabilecek bir haftaydı. LUNA coin, fiyatların neredeyse %100 oranında düşmesiyle belki de şimdiye kadarki en dramatik çöküşü gördü. Kripto para, projelerin ne kadar çabuk kötüye gidebileceğinin kasvetli bir hatırlatıcısı olarak akıllarda kalıyor.

Ancak geliştiriciler henüz pes etmiyorlar: Projenin liderleri, bu noktaya yol açan yanlışları düzeltmek için bir kez daha topluluk önerilerine dönüyor. Ayrıca, LFG’nin kripto rezervleri hakkında güncellemeler paylaştı.

Hızlı bir şekilde özetlemek gerekirse, Terra, stablecoin TerraUSD’nin (UST) 1 dolarlık sabit değerini kaybetmesinden sonra geçen hafta dağıldı. Algoritmik stablecoinin, fiyatları 1 dolarda tutmanın bir yolu olarak arzda otomatik olarak dalgalanması gerekiyor. Ne yazık ki, bu işe yaramadı ve UST fiyatları sarsıldı. Bu da LUNA’yı etkiler, çünkü UST algoritmasının ayrılmaz bir parçası ve Terra ağındaki ana simgedir. Pegging, her iki kripto para için hızlı bir düşüşe dönüştü. Şu anda olduğu gibi, UST yaklaşık 10 sentten işlem görüyor ve LUNA yaklaşık 80 dolardan 1 sentin yarısından daha azına düştü.

UST neden çöktü ve Terra ekosisteminin geleceği nedir?

Terra (LUNA) Rezervleri ve yeni önlemler

Felaketin ardından, kullanıcıların birçok sorusu var. En önemlisi, LFG’nin rezerv cüzdanındaki milyarlarca dolarlık kripto varlığına ne olduğunu bilmek istiyorlar. Ayrıca LUNA coin için sırada ne olduğunu bilmek istiyorlar. Neyse ki, bu hafta en azından bazılarına cevap bulabildiler. Çünkü bunca olaylar yaşanırken günler sonra Terra (LUNA) kurucusu Do Kwon sessizliğini bozdu. Bu da insanları daha da tedirgin etmişti.

Terra ağının gelişimini denetleyen bir kuruluş olan LFG, bu sabah rezerv bakiyesini ayrıntılandıran bir Twitter iletisi yayınladı. Ayrı bir UST de-pegging’in kaldırılmasının ardından 2022’nin başlarında ortaya çıkan bu rezerv, milyarlarca dolarlık varlıktan oluşuyor. 80.000’den fazla Bitcoin içerir.

Bu rapora göre, LFG, 80.394’lük bir zula olan Bitcoin’inin %99’undan fazlasını dağıttı. 46.876 BTC, “profesyonel bir piyasa yapıcıya” gitti. Bu piyasa yapıcı daha sonra UST’yi satın almak için LFG adına Bitcoin’i kullandı. LFG, geçen hafta daha fazla UST satın almak için 33.206 Bitcoin daha sattı ve toplam BTC rezervlerini eritti.

Bu veriler sayesinde, LFG’nin LUNA kriptosuna ne kadar kaynak attığını görebiliriz. İlginçtir ki, rezerv aynı zamanda büyük miktarlarda Binance (BNB) ve  Avalanche (AVAX) içeriyor.

Terra (LUNA)’yı neler bekliyor? Geliştiriciler Sahiplerine Geri Ödeme Yapmaya Hazırlanıyor.

Erimenin ardından, geliştiriciler en çok etkilenen LUNA kripto sahiplerini yeniden yapılanmanın ön saflarına koyacak gibi görünüyor. LFG, yatırımları yaklaşık 0 dolara kadar eridikten sonra sahiplerine tazminat ödeyecek.

Rezerv raporunun yanı sıra Terra geliştiricileri, kalan LFG fonlarını kullanıcılara en küçük cüzdanlardan yukarı doğru yeniden dağıtmak için bir plan üzerinde çalıştıklarını söylüyorlar. Bu geri ödemenin nasıl gerçekleşeceği konusunda henüz detaylı bir çalışma planı yok.

Ayrıca, kurucu Do Kwon, “Terra Revival Planı” aracılığıyla Terra’yı yeniden inşa etme planlarını açıkladı . Bu plan, daha fazla Terra gelişimini finanse edecek bir topluluk havuzunun yanı sıra tokenlerin yeniden dağıtımını içerir.

Bu noktadan sonra ağın yeniden inşasını izlemek ilginç olacak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz