Terra 2.0 Nedir? Ekosistemi kurtarılabilecek mi?

Ayın başındaki olağanüstü çöküşün ardından proje, büyük LUNA sahipleri arasında bazı büyük kayıplara yol açtı. Sonuç olarak, yatırımcılar projenin kurtarma teklifini çok fazla incelemeye alıyorlar. Önümüzdeki günlerde, bu geliştiriciler, Terra 2.0 lansmanından başlayarak kurtarma planını uygulamada başarılı olacaklarını umuyor.

LUNA’nın çöküşü, kriptodaki en ses getiren başarısızlıklardan biridir. Geçen sonbaharda proje, piyasa değerine göre en büyük 10 para birimine katılarak büyük bir hype yakaladı. Katman-1, TerraUSD (UST) stablecoin’i için tamamen benzersiz bir modelle başarısız olamayacak kadar büyük görünüyordu. Ancak, bu benzersiz model, ağ için nihai zayıf nokta haline geldi.

Mayıs ayının başlarında UST, 1 dolarlık fiyat noktasını kaybetti ve toparlanamadı. Oynaklık, arzı UST ile bağlantılı olan LUNA’ya yayıldı. Her iki kripto da büyük kayıplar yaşadı, sonunda UST 15 sente düştü ve LUNA bir kuruşun bile altına indi.

Bu çöküşün ardından, Terra’nın geliştirme ekibi ağı kurtarmaya ve onu tekrar dünyanın en büyük kriptolarından biri olma yolunda ilerletmeye çalışıyor. Bunu yapmalarının yolu bir ekosistem canlandırma planıdır. Teklif, ikinci bir ağ oluşturmayı amaçlıyor ve her birinin kullanıcılara veya geliştiricilere öncelik vermesine izin veriyor.

Terra 2.0 Nedir? orijinalinden nasıl farklı olacak?

Teklifin bölünmüş oylamada geçtiğini gördükten sonra, Terra 2.0 ekosistem için kesin bir sonraki adımdır. Ama nedir ve orijinalinden nasıl farklı olacak?

Onaylanan oy ile geliştiriciler, yeni blok zinciri için bir test ağını etkinleştirmek için zaman kaybetmediler. O da uzun bir test olmayacak; Terra 2.0 zinciri, 27 Mayıs’ta sadece iki gün içinde ana ağ lansmanına hazır olacak.

Terra 2.0 ile önceki zincir (Terra Classic olarak yeniden adlandırılan) arasındaki en göze çarpan fark, Terra 2.0’ın algoritmik bir stabilcoin içermeyecek olmasıdır. Bu elbette tamamen mantıklı. UST’nin çöküşünden bu yana, sektördeki birçok kişi, teknolojiyi uygulanabilir bir stabilcoin modeli olarak sorguluyor. Bunun yerine, yalnızca yeni bir LUNA kriptosu ile çalışacaktır. Eski LUNA, LUNC olarak yeniden markalanacak.

Terra’da önde gelen bir doğrulayıcı olan Orbital Command , yeni LUNA coinlerinin %70’inin airdrop yapacaklarını söylüyor. LUNA veya UST’nin tüm sahipleri bu airdrop’ta token alacak, ancak ağ çöküşünden önce LUNA ve UST’ye sahip olanlar daha yüksek oranda token alacaklar.

Ayrıca, yeni ekosistem için onaylanmış 11 proje ile Terra 2.0 zincirinin halihazırda sağlam bir ürün teklifine sahip olduğunu paylaşıyorlar. Umut, Terra 2.0’ın  Terra’nın Cosmos (ATOM) blok zinciri ekosisteminin merkezi parçası olarak önceki rolünü üstlenmesidir.

Terra Luna: Kripto çöküşünden alınacak dersler içeriğimizde bu tür durumlara maruz kalmadan önce nelere dikkat edilmeli anlatmaya çalıştık. Kesinlikle göz atıp incelemelisiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz