SushiSwap (SUSHI) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SushiSwap, DeFi dünyasında ciddi bir oyuncu olarak ortaya çıktı. Ethereum blok zincirinde kripto varlıklarınızı alıp satabileceğiniz ve bunları Sushi cüzdanınızda saklayabileceğiniz bir borsa görevi görür. Bu SushiSwap incelemesinde protokolüne bir göz atacağız, ancak önce SUSHI kripto parasını inceleyelim.

Sushi Coin Nedir ?

Bir yönetişim simgesi olarak SUSHI, oylama yoluyla platformla ilgili kararlar vermenizi sağlayarak katılımınızı teşvik eder. Örneğin, bir SushiSwap İyileştirme Önerisi (SIP) gönderebileceksiniz. Sushi cüzdanınızda ne kadar çok SUSHI varsa, o kadar fazla söz sahibi olursunuz. 

Bu, SushiSwap’ın selefi Uniswap’ın başına bela olan ademi merkeziyetçilik ve risk sermayesi sorunlarından kaçınır. Oylama sözleşmeleri şu anda bağlayıcı değildir, ancak SUSHI sahipleri tarafından seçilenlerin seçmenler tarafından verilen kararları onaylaması gerektiği anlamına gelir. 

Potansiyeli Olan En iyi 5 DeFi Protokolü

SushiSwap, kripto yatırımcılarına çoğu merkezi borsadan daha düşük işlem ücretleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda SUSHI coini, kriptonuzu likidite havuzlarından çektikten sonra sürekli olarak SUSHI kazanmanıza izin vererek Uniswap’tan bir ilerlemeyi temsil eder. SushiSwap, likidite havuzu işlemlerinden %0,3’lük bir kesinti alır ve SUSHI kripto parası sizi bu işlem ücretlerinin bir kısmı ile ödüllendirmek için kullanılır.

Bir likidite havuzu sağlayıcısı olabilir ve eşit değerde iki kripto para birimi çifti (SUSHI dahil) sağlayabilirsiniz; nihai hedef, biri o havuzu kullandığında ödül almaktır. Bununla birlikte, bu bir risk unsuru taşır, çünkü bir belirteç diğerinden daha iyi performans gösterirse, kalıcı kayıplara yol açabilir.

Likidite havuzlarının bir yatırımcısı olarak, SushiSwap Likidite Sağlayıcı Simgeleri (SLP) alırsınız ve bu sayede fonlarınızı ve herhangi bir kripto ücretini geri talep edebilirsiniz. SUSHI kazanmak ve Sushi cüzdanınızda saklamak için SLP jetonlarını stake etmek de mümkündür, daha sonra platformdaki başka bir jeton olan xSUSHI için stake edebilirsiniz.

Sushi Coin Nasıl Alınır?

Binance borsası muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Bunun dışında Gate.io, FTX, Kucoin, Bybit ve Coinbase borsalarından alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

SushiSwap Nedir?

Yaratıcısının belirli bir Japon inceliğine düşkünlüğünün yanı sıra, SushiSwap, kripto varlıklarınızı takas etmek için Ethereum’da merkezi olmayan bir borsa olarak var olmasının bir nedeni var.

Bir Otomatik Piyasa Yapıcısı (AMM), SusiSwap, Uniswap adlı bir AMM’den sonra modellenmiştir. Uniswap’tan farklı olarak, işlemlerinizi yöneten merkezi bir otorite olmadığını, yani likidite sorunu olmadığını bilmekten memnun olabilirsiniz. Bunun yerine, SushiSwap, sözleşmeyi otomatik olarak yürüten akıllı sözleşmeler adı verilen yazılım programları aracılığıyla fiyatları belirler.

DeFi Platformları için işinize Yarayacak 7 Araç

Eylül 2020’de Chef Nomi, Uniswap’ta özel bir havuzda fonları kilitlerlerse onlara SUSHI jeton ödülleri vaat ederek kullanıcıları Uniswap’tan geçiş yapmaya teşvik etti. İşin püf noktası şu: Bu fonların yaklaşık 14 milyon dolar değerindeki kısmı transfer edilmeden önce ortadan kayboldu ve bu da Şef Nomi’nin karizmasının çizilmesine neden oldu.

Şef Nomi kısa süre sonra parayı iade ederek hata için özür diledi. Kontrol FTX CEO’su ve daha iyi bilinen Sam Bankman-Friend’e verildikten sonra transfer planlandığı gibi devam etti. Artık daha güvenli ve merkezi olmayan SushiSwap, DeFi ekosisteminde önemli bir oyuncu.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here