Sterlin, Haziran 2020’nin en düşük seviyesi yakınlarında sabit kaldı

İngiliz sterlini Salı günü çok az değişti ve zayıflayan bir ekonominin İngiltere Merkez Bankası’nı faiz artırım döngüsünü yavaşlatmaya zorlayacağına dair işaretler üzerine yaklaşık iki yılın en düşük seviyelerine gerilemesinin ardından durakladı.

0825 GMT’de, sterlin ABD doları karşısında 1.2328 dolarda sabit kaldı ve Pazartesi günü ulaştığı Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 1,22262 doların hemen üzerinde. Euro karşısında sterlin 85.75 pence ile Aralık ayından bu yana en düşük seviyesine yakın seviyesinde.

Perşembe günü, BoE gösterge faiz oranını %1,0’a yükseltti, ancak ekonominin 2023’te küçüldüğünü ve 2022’nin son çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasılada %1’e yakın bir düşüş gördüğünü söyledi.

Piyasalar şu anda bu yıl BoE’den 110 baz puan daha sıkılaştırmayı fiyatlıyor ve gösterge oranını %2,0’ın biraz üzerine çıkarıyor.

İngiltere Merkez Bankası faizleri 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkardı

Salı günü, iki raporun, İngiliz tüketici harcamalarının, yaşam maliyeti krizinin tüketimi etkilemesi nedeniyle Nisan ayında bocaladığını göstermesinin ardından, Salı günü, kötüleşen büyüme görünümüne dair daha fazla kanıt görüldü.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu, üyeleri (çoğunlukla büyük zincirler ve süpermarketler) arasındaki toplam perakende harcamalarının Nisan ayında bir önceki yıla göre %0,3 daha düşük olduğunu ve ülkenin COVID karantinası altında olduğu Ocak 2021’den bu yana ilk düşüş olduğunu söyledi.

Daha geniş bir harcama yelpazesini kapsayan ödeme işlemcisi Barclaycard’dan alınan veriler, temel kalemlere yapılan harcamaların Nisan ayında Mart ayına göre biraz daha az arttığını gösterdi.

Odaklanmanın, İngiliz hükümetinin günün ilerleyen saatlerinde açıklanması beklenen yeni parlamento oturumu planlarına çevrilmesi bekleniyordu.

Analistler, asıl odak noktasının, eyalet ile Birleşik Krallık’ın geri kalanı arasındaki Brexit sonrası ticareti yöneten Kuzey İrlanda Protokolü hakkında hükümetin ne söylediğine odaklanılacağını söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here