Sterlin, Euro karşısında bir haftanın en düşük seviyesine geriledi

İngiliz sterlini Salı günü güçlenen Euro karşısında bir haftanın en düşük seviyesine geriledi, ancak Birleşik Krallık’ın büyüme görünümünün daha net bir resmini sunabilecek veriler öncesinde ABD doları karşısında pek değişmedi.

0753 GMT’de sterlin, euro karşısında %0.3 düşüş yaşadı ve 16 Mayıs’tan bu yana en zayıf seviyesi oldu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde Salı günü yaptığı açıklamada, ECB’nin mevduat faizini Eylül ayı sonunda sıfır veya “biraz üzerinde” gördüğünü ve bu da mevcut seviyesinden en az 50 baz puanlık bir artışa işaret ettiğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası, Aralık ayından bu yana faiz oranlarını diğer tüm büyük merkez bankalarından daha fazla dört kez artırdı, ancak yavaşlayan büyüme ve yaşam maliyeti krizi, bazı analistleri gelecekteki artış beklentilerini küçültmeye sevk etti.

İngiltere Merkez Bankası faizleri 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkardı

Mayıs üretim ve hizmet satın alma yöneticileri endeksleri için flaş tahminlerin 0830 GMT’de yayınlanması planlanıyor, bu da ekonominin nasıl gittiğine dair daha net bir görüş verebilir.

Bu arada, İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nden Salı günü açıklanan rakamlara göre, 2021/22 mali yılında İngiliz kamu borçlanması 144,6 milyar sterline veya GSYİH’nın %6,1’ine düştü ve geçen ayki tahmininden 7 milyar sterlin düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz