Stellar Lumens (XLM) Nedir ?

Kripto para dünyası özellikle son 10 yılda inanılmaz bir gelişim gösterdi. Bu gelişim ise beraberinde birçok iş kolu ve iş piyasası getirdi. Kripto para sanal dünyası, reel dünyadaki birçok iş piyasasına yön vermekle kalmayıp, iş dünyasında temel mihenk taşlarından biri haline gelmiştir.

Bu kripto para piyasasının da oluşan ve oluşturan en kreatif teknolojilerin başında gelen blok zinciri teknolojisi; bu sanal dünyadaki oluşturulan evrende çok önemli bir yer tutuyor. Kripto para piyasasıyla paralel şekilde gelişen blok zinciri platformu yapılanmalarını, hız, uyarlanabilirlik ve verime bağlı olarak fiyat-performans durumu.

Üzerine konu aldığımız ve inceleyeceğimiz blok zinciri teknolojisi adı olan Stellar Lumens (XLM), bu piyasada özümsenen ve kabul edilen en kuvvetli blok zinciri teknolojilerinden biridir.

Stellar (XLM) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Stellar Lumens, üzerlerine serpiştirilmiş defter mantığına dayalı olarak bir teknoloji yapılanması olarak işlev gören ödeme platformudur.

Olası oluşabilecek bir para ticareti durumunda hızlı, güvenilir ve sınırlar ötesi adı verilen yapılara olanak tanır. Kendisinden farklı adlarla platformda faaliyet gösterebilecek blok zincirlerinden çok farklı çalışma anlayışı olmayan Stellar Lumens, her türlü para akışına dahil olabilecek; banka işlemleri, ödeme yolları gibi çeşitli alternatif barındıran farklı yolları birbirine köprü mantığı ile bağlayan bir ağ protokolü mantığını hedeflemektedir. Bu çalışma prensibinin yanı sıra banka işlemlerinin neredeyse hiçbir ek ücret talep etmeden yapacak olması ise bambaşka bir özelliktir.

Stellar Lumens’in kripto para birimi olan XLM coin, bu blok zinciri üzerindeki platformu destekleyen ve verileme yapan bir birimdir. Stellar platformunun ilk çıktığı ve faaliyet gösterdiği zaman piyasaya verilmek üzere 100 milyar XLM kripto para birimi meydana getirildi.

XLM tokeni her hafta olmak üzere sirkülasyon halinde yaratılır ve dolaylama değil doğrudan kabullenme mantığı ile piyasaya sunulur.

Stellar protokol platformu, finansal işlevleri, yapılanmaları basit hale getiren dağıtılmış defter teknolojisi sıfatını almasına neden olur. Bu ağ protokolü açık kodlu, dağıtılmış ve açık kaynaklı fonlara sabittir.

Diğer yandan Stellar Development Foundation, Stellar protokolü çerçevesinde finansal ulaşıma, vasıtaların ilerileştirilmesine ve sosyal durumlara yardımcı olan ve efektif yaklaşımlarda bulunan herhangi bir çıkar amacı doğrultusunda hareket etmeyen bir sistemsel yapıdır. Stellar geliştiricileri Stellar protokolü için yazılım yazar, fakat oluşturulan ve dizayn edilen bu blok zinciri teknolojisi bu bahsedilen yapıdan tamamen bağımsız faaliyet gösterir.

Stellar Lumens (XLM) blok zinciri teknolojisinin kreatif özellikleri

  • Stellar altyapısı, merkezi olmayan ve açık yazılıma sahip bir kod kaynağıdır.
  • İşlem kabul zamanı, anlaşma mekanizması aracılığıyla basit hale getirilen saniyelerle ölçülen zaman durumudur.
  • Saniyede yüzler hatta binlerce yapılan işlemi uygulayabilir.
  • Birden fazla oluşturulan imzaları ve Akıllı Kontratları etkin hale getirir.
  • %1 sabit yıllık enflasyona sabitlenme durumuna evrilmiştir..

Diğer herhangi bir blok zinciri protokolü gibi, Stellar protokolündeki bütün yapılar, platformda oluşturulan ve dağıtılan bir kamu defterine sabitlenir. Stellar, “Stellar Consensus Protocol” (SCP) adı altında Federe Bizans Anlaşması’na (FBA) bağlı olarak bir yapı bir algoritması meydana getirir.

SCP, protokoldeki bütün kullanıcıların birkaç saniye içinde bir işlemin devamlılığı üzerine bir anlaşmaya varmasıyla daha az tutarlarla hızlı işlemleri çok daha kolay hale getirilir. Evrensel deftere işlem yapımına neden olan her çeşit kullanıcı ki düğüm adı ile de adlandırılır, bu ağdan farklı olarak diğer güvenilme olanağı yüksek kullanıcılardan meydana getirilen küçük bir platform oluşturur. Bu küçük işlevsel platformlara Quorum Slices yapıları adı verilir.

Büyük çeşitlilikli yapıda meydana getirilen Stellar platformu, üzerinde kabul görülen işlemler arasında bir kabul birliğine ulaşılabilir ve Quorum Slices çarpıştığı zamanınca aynısını efektif bir biçimde sistem olan yapısal deftere entegre edilebilir.

Stellar Lumens (XLM) Nasıl Satın Alınır ?

Stellar, para birimleri ve tokenler varyasyonlarıyla binlerce evrime ev sahiplik yapma becerisine yetkin halde olan global bir değişim protokol platformudur. Bu özelliği nedeniyle, üzerinde yorumlanmayacak bir değere ve kullanım amacına odaklanmıştır.

Stellar Lumens (XLM) kripto para birimini birçok global kripto para borsasından alıp, satabilirsiniz. Bu borsaların başında Binance, Coinbase, Huobi ve Bybit geliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here