Stacks (STX) Nedir ?

Kripto para dünyasının öngörülemeyen çılgınca gelişimi birçok kripto para biriminin doğuşuna neden oldu.

Bu çılgınlığa başlangıçta Bitcoin’in damga vurması ve karşısında kolay kolay bir rakibinin olamaması çoğu kişinin Bitcoin’e karşı bir sempati kazanmasına vesile oldu.

Tabii ki bu kadar gelişimin ardından Bitcoin’in de sorunlarını göz ardı etmek olanaksızdır. Bitcoin platformunun karşılaştığı en büyük sorunlardan olan uyarlanabilirlik sorununu ise çözmeyi hedefleyen bir kripto para birimi olarak karşımıza BTC ile uyumlu bir yapı ağı olan Stacks çıkıyor.

Bu piyasada lider konumunda bulunan BTC’nin dahi problemlerinin olması farklı seçeneklerin çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle hala üzerinde çalışına blok zinciri teknolojisinin dahi aşılamamış sorunları vardır. Bu çözümlerin hala saptanamamış olması ise projeler arasındaki rekabeti ve dolayısıyla endişeleri de beraberinde getirmekte.

Uyarlanabilirlik sorunu ise bu büyük sorunların başında geliyor. BTC’nin dahi aşamadığı sorunlar olan bu durum büyük kusurlar olarak geçmekte ve bu soruna alternatif yollar, çözümler üretmek isteyen bir proje gündeme geldi; Stacks (STX).

Katman-1’deki blok zinciri teknolojisi problemini Stacks aşmayı umuyor.

Ağ platformu üstündeki akıllı sözleşmeler topluluğunu ve merkezi olmayan uygulamalar bütününün kullanımı basitleştiren bir evren yapısıdır. Blok zinciri teknolojisi de BTC tekelinde olduğu için güvenlik, gizlilik ve buna yönelik her türlü işlemlerin yürütülmesi hususunda ona bağlı olduğu için gücünü ondan alır.

Stacks blok zincir işleyiş mantığı, Bitcoin arasındaki ilişkiden kaynaklandığı için bu ilişkisel durum, Stacks ağındaki işlem verilerinin ilerletilmesinin ve buna bağlı olarak Bitcoin blok zinciri uygulamasında doğrulama işlemi ile yapılmasına neden olur.

Stacks (STX) Geliştirici Ekibi

2013 yılında Blockstack adında bir projeden; Muneeb Ali ve Ryan Shea tarafından kurulan Stacks, projeyi başlangıç olarak daha iyi bir internet sanal ortamı sistemi geliştirmek olarak benimsedi.

Kendini uluslararası camiada gösteren bu geliştirici ekip ile proje Combinator, Digital Currency Group ve Winklevoss gibi devlerden ekonomik anlamda sermaye kaynakları olarak destek gördü.

Projenin daha da geliştirilmesi ve reklamı yapılması itibari ile ekibe; Princeton, MIT ve Stanford’dan da öncü araştırmacılar yer aldı.

Stacks (STX) Amacı ve Misyonu

Diğer projelerden farklı olarak Stacks projesi bambaşka bir alternatif yol uygulayarak enteresan bir algoritmik fikir ortaya koydu. Çoğu projenin uygulayamadığı veya geliştirmek üzerine çalışmalar yapmadığı bir yerden konuyu bağlayan geliştirici ekip, bütün bu çalışma prensiplerini ağ platformunu güvence altına almak üzere yaptı ve bu üzerinde çalıştıkları mekanizmayı Proof-of Burn adı verilen yapıdan almıştır.

İki blok zinciri tekniğini kullanan bu yapı düşünce topluluğu mekanizmasını kullandı. Bu durumda mevcut ve benimsenmiş bir blok zincirinin hazır halde bulunan kripto para birimlerinin yakılmamasını ve doğrudan kullanılmasını sağlar. Bu yolla blok zinciri güvende tutularak, israftan kaçınmış oluyor, tasarruf mantığıyla daha çok kripto para birimine sahip olunuyor.

Transfer Kanıtı Mantığı, kripto para birimleri yakan sistemini doğrudan kaldırarak madencilik mantığı ile birleştirerek kripto para birimlerinin evrendeki diğer kullanıcılara devredilmesi ve işlenmesini sağlar.

Yeni Aktarım Kanıtı durum topluluğu mekaniği, platformun ödül protokolünü basitleştirmesine olanak tanır. Daha da garip olanı ise, sistem ağ kullanıcılarının mevcut ve düzenli bir şekilde kripto para birimlerinde ödül ve işlem ödemeleri almasına olanak veriyor. Bu kullanıcılara aynı zamanda yeni blok zincirine katılma şansı vermektedir.

Bu sistem, Stacks’ın kullanıcıların yeni blok zincirlerle yaşadığı sıkıntıları ortadan bertaraf etmesine olanak tanır. Bu durumdan dolayı, yeni katılımcılar bu platforma katılım gösterme konusunda kendilerini güvenlikli bir sistemde hissederler.

Yazılım dili, akıllı sözleşmeleri ilerletmek için bu varyasyonları blok zinciri düğümlerinde düzenlerken anlaşılabilir kaynak yazılımı kullanır.

Bu yapıya olan tutumu sayesinde platform, karar verilebilir programlama dili vasıtasıyla Stack sanal dünyasının güvenliğini basit düzeyde kalması için bu yolu kullanır.

Token Olarak STX

STX tokeni, Stacks Blok zincirinin tescilli tokenidir. Ağ üzerinde gerçekleştirilen faaliyetler STX tokenlerine dayanır.

STX tokenleri, temel olarak Stacks platformundakini akıllı sözleşmelerin iletimini destekler. Belirteç, blok zincirine yeni akıllı sözleşmeler düzenlemek için bir amaç olarak işlem görür. Ücret ödeme, ödül alma gibi işlem zamanlarında da iş görmektedir. Token, blok zinciri platformu ile paralel doğru yolu takip ediyor. Dahası Clarity akıllı sözleşmelerinin önemini bilen katılımcılar başta olmak üzere önemli sayıda kullanıcının odağını çekmiştir.

STX coin, legal ve alanında popüler olan kripto para birimi oluşum şirketlerinde ticaret için kullanılabilir.

Stacks (STX) Avantajları Nelerdir ?

Stacks, kripto para birimi kullanıcılarının, özellikle Stacks topluluğunun kullanıcıları için çok kritik bir yere sahiptir. Stacks blok zinciri, kullanıcılara her oluşumda iki bağımsız blok zincirinin toplu özelliklerinden faydalanma fırsatını sundu.

DeFi platformu kullanıcıları, akıllı sözleşmeler yürütürken Bitcoin’in ilerletilmiş özelliklerinden faydalanma olanağı sağlar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz