Satoshi Adası Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Vanuatu’da Satoshi Adası adlı bir ada tamamen kripto para sahiplerine tahsis edilecek. Adaya ilk vatandaşların 2023’te gelmesi gerekiyor. Ancak giriş bileti 130.000 dolar olduğu için kimlik belgelerinizi göstermeniz gerekecek.

Satoshi Island Nedir?

Satoshi Adası, Pasifik’te bulunan ve tüm kripto para meraklıları için geleceğin cenneti olmayı hedefleyen Vanuatu takımadalarında bir adadır. Bu ada, Bitcoin’in (BTC) gizemli yaratıcısının takma adı olan Satoshi Nakamoto’nun onuruna verildi.

Projenin arkasındaki 4 yatırımcı James Law, Denys Troyak, Taras Filatov ve Benjamin Nero. Hepsi uzun yıllardır kripto para işindeler ve 2017’den beri bu ada projesinde çalışıyorlar.

Hedefleri açık: çok sayıda meraklıyı bir araya getirerek kripto para birimlerinin dünya başkentini kurmak.

Bunu yapmak için, projenin kurucuları Vanuatu topraklarındaki Lataro adasını zaten satın aldılar. Şu anda sadece 300 hektarlık bir alana sahip geniş bakir ormanlardan oluşuyor, her şeyin sıfırdan inşa edilmesi gerekiyor. Altyapılar ve mülkler adanın biyolojik çeşitliliğine saygı duyularak inşa edilecek ve özellikle güneş panelleri ile yeşil enerji ile güçlendirilecektir.

Fütüristik dekora sahip küçük evlerin ortaya çıktığı adadaki binalar üzerinde çalışmalar şimdiden başladı. İnşaatçılar ayrıca gelecekteki sakinlerin akan su ve elektriğe erişmesini sağlamak için altyapı çalışmalarıyla meşgul.

Cenneti andıran bu adada bazı özellikler ilgi çekici:

  • mal veya hizmetler için tüm ödemeler kripto para biriminde yapılacaktır ;
  • gayrimenkul arazi alım satımı NFT’lerde yapılacaktır.

Satoshi Adası’na Ulaşmak için Şartlar

Bu adada yaşayanların sayısı 21 milyon BTC birimine göre 21.000 ile sınırlı olacak. Ancak kripto para meraklılarının coşkusu uzun sürmedi: 23 Mart 2022 itibariyle resmen bu adanın vatandaşı olmak için 50.000 başvuru sayıldı.

Ve yine de bu küçük cennet için vize alma koşulları herkese verilmiyor:

  • Vanuatu vatandaşlığı almak için 130.000 dolar, yani yaklaşık 118.000 Euro;
  • ayrıca bir tür pasaport olan adanın uyruğunun NFT‘sini almak gerekli olacaktır.

Satoshi Adası 2022’nin ikinci yarısında seçilen adaylar tarafından ziyaret edilebilecek ancak orada yaşamak için 2023’e kadar beklemek gerekecek.

Çok Avantajlı Vergilendirme Sistemi Olacak

Açıkçası, bölge kripto sahiplerini çekmek için rastgele seçilmedi: ada, tüm Vanuatu takımadaları gibi, kripto para birimlerindeki sermaye kazançları üzerindeki çok avantajlı vergilendirmeden, yani daha düşük vergiden faydalanacak.

Satoshi Adası yetkilileri bunu doğruluyor:

Adada “şirketler veya bireyler için kâr, temettü veya gelir vergisi veya sermaye kazançları veya miras üzerinden vergi alınmayacaktır.”

Özellikle yoksul bir ülke olan Vanuatu’nun bu yeni projeyle ekonomisine iyi bir destek sağlayacak. Bu proje, parlak insanları kendi topraklarına getirmek ve böylece istihdam yaratmak için mükemmel bir fırsat olarak gören ülke hükümeti tarafından da destekleniyor.

Projenin arkasındaki yatırımcılar şunları söylüyor :

“Maliye Bakanı, onunla konuştuğumuzda dijital ekonomi fikri ve blok zinciri teknolojisinin kullanımı ile zaten ilgileniyordu, bu yüzden şirketimizin ve birçok parlak aklın Vanuatu’ya yerleşebileceği için çok heyecanlıydı.”

Her neyse, 2023’te adaya ilk sakinler gelene kadar, böyle bir proje herhangi bir kripto para birimi sevgilisini hayal edebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here