Rusya, Petrol ve Gaz ödemesi için Bitcoin’i onaylayacak mı?

BBC’nin yakın tarihli bir haberine göre, Rusya’nın enerji komitesi başkanı geçen Perşembe günü Rusya’nın petrol ve gaz ihracatı karşılığında Bitcoin’i kabul edebileceğini söyledi.

Bu hareket, hükümetin dolar ve euroya olan bağımlılığını kendi rublesi ve müttefiklerinin, yani Çin ve Türkiye’nin ulusal para birimleri lehine azaltma girişiminin bir parçası.

Rusya, yaptırımları aşmak için Bitcoin kullanmayı düşünüyor

Komite başkanı Pavel Zavalny, kararın Rus hükümetinin Ukrayna ile yaşanan ihtilaf nedeniyle karşı karşıya kaldığı yaptırımlara bir yanıt olduğunu söyleyen bir televizyon duyurusu yaptı.

Zavalny’ye göre, Rusya’dan petrol ve gaz ithal etmeye devam eden Batılı ülkeler ruble veya altın ödemek zorunda kalacak. Buna Rusya ile ittifak içinde olmayan Avrupa ülkeleri de dahildir. Yaptıkları sözleşmelerin hepsi geçerli olacak ve sorumluluklarında bir değişiklik olmayacak, ancak kabul edilen para biriminde ödeme yapmazlarsa artık Rusya’dan petrol alamayacaklar. 

Avrupa Birliği tüm kripto para işlemlerini izleyecek mi?

Gazla ilgili sorunun sadece başlangıç ​​olduğunu söylemeye devam etti, diğer kaynaklar da etkilenecek. Ülkeler Rusya’dan satın almak istiyorsa, ya altın anlamına gelen sabit para birimiyle ya da ulusal para birimi yani ruble gibi kullanabilecekleri para birimleriyle ödeme yapmalıdır. Zavalny’ye göre, standart bir uygulama olarak, para birimleri farklılık gösterebilir, ancak bitcoinler mevcutsa, onlarla ticaret yapacaklardır.

Tanınmış zincir analisti Willy Woo, ülkenin merkez bankasının sadece birkaç ay önce kripto yasağı çağrısında bulunmasının ardından Rusya’nın yaptırımların etkilerini hafifletmek için Bitcoin’e dönmesinin ironisine dikkat çekti.

Duyuru sonucunda, alıcıların Rusya’ya karşı bir yaptırım olarak Rus petrolünü tüketmeyi durdurmayı seçmeleri nedeniyle Avrupa’da gaz fiyatları yükseldi. Aynı zamanda, Bitcoin fiyatı, Zavalny’nin geçen hafta duyuruyu yapmasından bu yana %10’un üzerinde değer kazandıktan sonra dinleniyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here