Rusya’nın Ukrayna bölgelerine asker göndermesiyle Euro oynaklığı arttı

Euro’nun bir aylık oynaklık seviyesi Salı günü, Ukrayna’da gaz fiyatlarındaki artış ve gerilimlerin tırmanması nedeniyle artan riskten kaçınmanın tek para birimini vurmasıyla 15 ayın en yüksek seviyesine sıçradı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın Putin’in Ukrayna’daki birliklerine cevaben yaptırım sözü vermesiyle birlikte, Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgeye asker gönderme emri vererek Euro’daki bir aylık oynaklığı Kasım 2020’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarttı.

Euro, sekiz günün en düşük seviyesine dokunduktan sonra, 0910 GMT itibarıyla dolar karşısında %0.2 yükselerek 1.1331 dolara geriledi.

Avrupa gaz fiyatlarındaki artış ve bölgeye Rus arzına ilişkin endişelerin artması, Avrupa’da büyüme için bir risk oluşturuyor ve bu nedenle, Avrupa Merkez Bankası (Avrupa Merkez Bankası) politikasının ileriye dönük sıkılaştırılmasının zamanlamasını önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip.

Ukrayna’nın Grivnası da 7 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Putin’in hamlesi, Batı’nın büyük bir savaşa yol açabileceğinden korktuğu bir krizi hızlandırırken, Rus rublesi 80’in üzerine çıkarak Kasım 2020’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Ukrayna’nın Grivnası %1 düşerek yedi yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bu arada, güvenli liman para birimlerine talep arttı. Yen neredeyse üç haftanın en yüksek seviyesini vurdu ve İsviçre frangı dolar karşısında Pazartesi günü ulaştığı bir ayın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Yen, dolara karşı kısa bir süre 114.50’ye dokunduktan sonra yaklaşık %0.1 yükseldi ve 114,8 değer kazandı; İsviçre frangı, tek para birimi karşısında bir ayın en yüksek seviyesi 1,0339’u gördükten sonra Euro karşısında %0,4 değer kaybetti.

Analistler, Euro’nun İsviçre frangı karşısında 1,04’ün altına geri dönmesinin, Ukrayna krizinin tırmanmasının Euro bölgesi üzerinde baskı yaratacağı yönündeki piyasa endişelerini doğruladığını söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz