Rusya hisse senetleri sert düşüş yaşadı

Rus güçlerinin Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal etmesinin ardından, Perşembe günü Avrupa ve ABD hisse senedi piyasalarında satış baskısına maruz kalan Rus şirketlerinin hisseleri, daha sert yaptırımların olasılığını artırdı.

Rus şirketlerinin hisseleri değer kaybediyor

Rus internet devi Yandex NV’nin ABD’de işlem gören hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %27 oranında değer kaybederken, ödeme hizmetleri sağlayıcısı QIWI plc ve e-ticaret platformu Ozon Holdings gibi Rusya’da faaliyet gösteren şirketler sırasıyla %26 ve %18 oranında değer kaybetti.

Carriers Delta Airlines, United Airlines ve American Airlines %4,5 ile %5,7 arasında düşerken, kruvaziyer operatörü Carnival Corp %6 düştü.

Beyaz Saray bu ayın başlarında ABD çip endüstrisini bir savaş durumunda Rusya’ya yapılan ihracatta yeni kısıtlamalara hazır olması konusunda uyardı.

Çin hisseleri, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla düştü

Chipmakers Micron Technologies, Nvidia Corp ve Advanced Micro Devices %3 ila %6 aralığında düştü.

Avrupa’daki en sert darbeler arasında Londra’da listelenen madenciler Polymetal ve Evraz, Polonyalı giyim şirketi LPP, Raiffeisen ve OTP bankaları ve Alman enerji tüccarı Uniper’in hisseleri yer aldı. Hisseleri 1217 GMT’ye kadar %15 ile %36 arasında düştü.

Gazprom hisseleri sert düşüş yaşadı

Rusya’nın piyasa değerine göre en büyük iki şirketi olan Sberbank ve Gazprom’un Londra’da işlem gören hisseleri sırasıyla %63 ve %30’a varan oranda düştü.

Rus otomobil üreticisi Avtovaz’ı kontrol eden Fransız Renault %8,9 düştü.

Rus oligarklarına, finans kurumlarına ve ihracata yönelik bu hafta Batılı yaptırımların ilk turunu düzenleyen Biden, Moskova’nın devam eden saldırılar için daha yüksek bir bedel ödeyeceğini açıkça belirtmişti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz