Riskten kaçışlar Avrupa hisselerini vurdu

Avrupa hisseleri Salı günü zayıf küresel fabrika verilerinin ekonomik yavaşlama korkularını körüklemesi ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin beklenmesiyle piyasaların gergin olmasıyla düşüş yaşadı.

Üç kaynak, Pelosi’nin Salı günü Tayvan’ı ziyaret etmeye hazır olduğunu ve ABD’nin, Pekin’in iddia ettiği kendi kendini yöneten adaya seyahat etmesi halinde Çin’in asla “boş durmama” tehdidinden korkmayacağını söylediğini söyledi.

MSCI’nin Japonya çıkışlı Asya-Pasifik hisselerinin en geniş endeksi %1,3 düşerken, ABD vadeli işlemleri daha düşük bir açılışa işaret ederken, küresel piyasalar gergindi.

Avrupa’da ASML Holding, ASM International, BE Semiconductor ve STMicroelectronics gibi yarı iletken stokları %0,6 ile %3,6 arasında düştü.

Bu arada Moody’s Investors Service, Avrupa Birliği ülkelerinde stagflasyon riskinin arttığına işaret etti.

Avrupa hisse senetleri, ABD, Avrupa ve Asya’daki zayıf fabrika verilerinin talep endişelerini yeniden alevlendirmesinin ardından ham petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından enerji hisselerinin düşmesiyle önceki seansta düşüşle kapandı.

Enerji sektörü, BP’den gelen güçlü sonuçların ardından Salı günü hız kazandı ve Londra’da listelenen petrol majörünün tahminleri aşan ikinci çeyrek karı bildirdiği için %4 arttı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz