Qualcomm 100 milyon dolarlık metaverse fonu başlattı

Akıllı telefon işlemci devi, sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimleri tasarlayan geliştiricileri desteklemek için 100 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurdu.

Meta, Samsung, HTC, Google ve Microsoft’tan sonra Qualcomm, metaverse dünyasına olan ilgisini onayladı. Android akıllı telefonlar için çip tasarımında uzmanlaşmış Amerikalı kurucu, 100 milyon dolarlık bir fon olan Snapdragon Metaverse Fund’ın kurulduğunu duyurdu.

Qualcomm tarafından 21 Mart 2022 Pazartesi günü yayınlanan basın açıklamasına göre, fon “artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik ve sanal gerçeklik ile sürükleyici deneyimlerin” geliştirilmesini desteklemeli. Şirket, bu tür deneyimleri “ genişletilmiş gerçeklik” (XR ) olarak kapsıyor.

Karma veya hibrit gerçeklik olarak da adlandırılan genişletilmiş gerçeklik, sanal ve artırılmış gerçekliğin sunduğu olanakları bir araya getiriyor. Somut terimlerle, genişletilmiş gerçeklik deneyimleri, kullanıcıyı sanal 2B veya 3B öğelerin gerçek dünya üzerine bindirildiği bir ortama sokar. Bu deneyler genellikle bir kask veya gözlük gerektirir.

Takip Edilebilecek Metaverse Hisse Senedi Listesi

Qualcomm, risk sermayesi yatırımlarını çoğaltarak ve hibe programları kullanarak, metaverse projeleri konusunda uzmanlaşmış geliştiricileri ve şirketleri finansal olarak desteklemeyi amaçlıyor.

Qualcomm Başkanı Cristiano Amon, ” Snapdragon Metaverse Fonu aracılığıyla, mümkün olanın sınırlarını zorlarken her büyüklükteki geliştiricileri ve işletmeleri desteklemeyi dört gözle bekliyoruz ” dedi.

Video oyunları, eğlence, sağlık veya eğitim alanında sanal veya artırılmış gerçeklik deneyimleri sunan tüm geliştiriciler, bir sübvansiyon programına hak kazanacak. Amerikan firması, geliştiricileri Haziran 2022’den itibaren proje çağrısına yanıt vermeye davet ediyor.

Qualcomm, metaverse oyunları geliştirmek için Square Enix ile ortak oldu

Teknoloji alanındaki uzun yıllara dayanan uzmanlığıyla Qualcomm, metaverse’e başlayan firmaları finanse etmekle yetinmeyecek. Şirket, bir hibe programının parçası olan tüm geliştiricilere genişletilmiş gerçeklik teknolojilerine erken erişim sunacak.

Qualcomm CEO’su, ” Tüketicilerin ve işletmelerin meta veri tabanı oluşturmasına ve etkileşime girmesine ve fiziksel ve dijital dünyaların birbirine bağlanmasına olanak tanıyacak platformlarımızın çığır açan teknolojisini ve deneyimlerini sağlıyoruz ” dedi.

Qualcomm, özellikle sanal ve artırılmış gerçekliğe adanmış iki işlemci olan Snapdragon XR1 ve XR2’ye erişim sağlayacak. 2018’de tanıtılan Snapdragon XR1, az bilgi işlem gücü gerektiren aksesuarlar için ayrılmış giriş seviyesi bir yongadır.

Daha hızlı olan XR2, sanal veya artırılmış gerçeklik başlığının aynı anda 7 kamerayı yönetmesine, kullanıcının gözlerinin hareketlerini takip etmesine ve takan kişinin sesini tanımasına olanak tanır. Qualcomm ayrıca geliştiricilere genişletilmiş gerçeklik için gözlüklere ayrılmış Snapdragon Spaces XR geliştirme kitine güvenmelerini de sunacak.

2022’de Patlamaya Hazır En iyi Metaverse Kripto Oyunları

Buna paralel olarak Qualcomm, Final Fantasy gibi oyunların arkasındaki Japon video oyun stüdyosu Square Enix ile ortaklık kurdu. İki ortak, Snapdragon Spaces adlı bir proje üzerinde işbirliği yapacak . Bu program, mümkün olduğunca sürükleyici olan genişletilmiş gerçeklik oyunları tasarlamayı planlıyor.

Square Enix CTO’su Ben Taylor; “XR işlemcilere yatırım yaptık ve Snapdragon Spaces üzerinde oyun geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz. Özellikle, XR’nin özellikle tanındığımız klasik türdeki oyunlarda kullanılmasının zamanının geldiğine inanıyoruz ve bunları dünyayla paylaşmayı dört gözle bekliyoruz” diyor.

Bu yılın başlarında Square Enix, takas edilemeyen tokenlere (NFT’ler) olan ilgisini de açıklamıştı . Japon şirketinin CEO’su Yosuke Matsuda’ya göre, karşılıksız tokenler, blok zinciri ve kripto para birimleri yakın gelecekte video oyun endüstrisinde devrim yaratacak.

Birkaç video oyun stüdyosu da son aylarda meta veriye ilgi gösterdi. Çok gerçekçi dijital insanlar tasarlamak için MetaHuman adlı bir araç sunan Epic Games’in ya da Çin devi Tencent’in durumu bu.

Birkaç hafta önce Qualcomm, sosyal ağ TikTok’un sahibi ByteDance’e de yaklaştı. Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi’nin oturum aralarında iki grup, genişletilmiş gerçekliğe adanmış küresel bir ekosistem geliştirmek için el ele çalıştıklarını duyurdu.

Tüm teknoloji devleri, Qualcomm kadar metaverse konusunda hevesli değil. Yarı iletken devlerinden Intel, Meta’nın (eski Facebook) bahsettiği gibi sanal dünyaların henüz teknik olarak mümkün olmadığına inanıyor. Şirket, milyarlarca insan tarafından erişilebilen bir meta veri deposunun bilgisayarların bilgi işlem ve işlem gücünün 1000 oranında artırılmasını gerektireceğini garanti ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here