Putin’in Ukrayna’daki sonraki adımları beklenirken hisse senetleri yükseldi

Küresel hisse senetleri dört günlük bir düşüşü kırdı ve Çarşamba günü güvenli liman varlıklarına olan talep azaldı, yatırımcılar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerine asker gönderdikten sonra ne yapacağını görmeyi bekliyor.

Bu hafta Donetsk ve Luhansk’a asker göndermeye yönelik ilk baskı, Moskova’nın ülkeye daha fazla girmeye çalışması halinde daha fazlasının geleceği beklentisiyle birlikte, Batılı ülkelerden koordineli, ancak mütevazı yaptırımları tetikledi.

MSCI Dünya Endeksi yükselişe geçti

Geçen Cuma gününden bu yana %3,6’lık bir düşüşün ardından, küresel olarak hisse senedi piyasalarının önde gelen bir göstergesi olan MSCI Dünya Endeksi, bölgesel borsalardaki geniş kazanımların yardımıyla Avrupa ticaretinde %0,2 yükseldi.

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksinin %0.5 yükseldiği Asya’daki gecelik kazançları izleyerek FTSE 100 %0.5 ve STOXX Europe 600 %0.7 yükseldi.

S&P 500 hisse senedi vadeli işlemleri, önceki seansta resmi olarak düzeltme bölgesine girdikten sonra toparlanarak %0.8 daha yüksek bir açılışa işaret etti.

Yükselmeye rağmen, emtia fiyatları yükselmeye devam ediyor ve tüccarlar, Avrupa’nın doğu ucundaki durumun artması durumunda arzın kısılabileceğinden endişe duyuyor.

Brent ham petrolü en son %0.4 artışla varil başına 97.21 dolar olurken, Almanya’nın Rusya’nın Nord Stream 2 gaz boru hattını durdurmasının ardından bir gün önce Avrupa’nın referans gaz fiyatı %4,4 arttı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz