Project Titan Apple Hissesi için Ne Anlama Geliyor?

Project Titan ile Apple elektrikli araba projesi sonlanırsa, AAPL hissesi iPhone’dan bu yana en büyük büyüme katalizörünü görebilir.

Portföyünüze Apple (NASDAQ: AAPL) hisselerini eklemek için birçok neden var. AAPL hissesi 2022’de %6 düşmesi ve 2022’de beklenen yeni ürün lansmanlarının rekor bir listesi ile zamanlama harika ve ilerleyen süreçte büyük potansiyel var. AAPL yatırımcılarının, iPhone’un 2007’de piyasaya sürülmesinden bu yana keyif aldığı türden bir proje.

Apple elektrikli araba projesinden (Project Titan) bahsediyoruz. Apple’ın 1000 dolarlık iPhone’lardan elde ettiği geliri gördük. Bir Apple otomobilinin (kendi kendine giden, elektrikli veya her ikisi) iPhone’un sahip olunması gereken akıllı telefon haline gelmesi gibi bir başarı yakaladığını hayal edin.

Bir tüketici elektroniği şirketinin otomobil endüstrisine girmesi pek olası görünmüyor, ancak zamanlama doğru. Elektrikli araçlara (EV’ler) geçiş, sektörü sarsıyor. Bilgisayar çipleri, yeni arabalar için motorlar kadar kritiktir.

Apple (AAPL) Hisse Senedi ve Project Titan’ın Geleceği

Project Titan, bir çeşit Apple otomobil projesidir. Kendi kendini süren bir araba, elektrikli araba veya her ikisi de olabilir.

Project Titan ile ilgili haberler ilk olarak Apple’ın otomobil mühendislerini işe almaya başladığı 2014 yılında ortaya çıktı. O zamandan beri birçok gelişme oldu. Emekli Apple SVP’leri Project Titan’ı yürütmek için getirildi.

Aralık 2020’de Apple’ın “çığır açan” yeni EV pil teknolojisi üzerinde çalıştığı, potansiyel üretim ortaklarıyla görüşmelerde bulunduğu ve 2024’te tüketici EV üretimine başlamak istediği bildirilmişti ve AAPL hissesi bu haber üzerine fırlamıştı.

Apple’da Metaverse Kervanına Katıldı!

Geçen Nisan ayında Apple CEO’su Tim Cook, New York Times ile röportaj yaptı. Apple’ın otomotiv tutkusu hakkında şunları söyledi :

“Orada yaptığımız iş açısından, açıkçası, bu konuda biraz çekingen olacağım. Benim görüşüme göre, özerkliğin kendisi temel bir teknolojidir. Geri adım atarsanız, araba birçok yönden bir robottur. Otonom araba bir robottur. Ve böylece özerklikle yapabileceğiniz pek çok şey var. Ve Apple’ın ne yapacağını göreceğiz.”

Açıkçası, şirket otomotiv alanıyla çok ilgileniyor.

Apple’ın ilgisinin nedeni anlaşılabilir. iPhone’dan sonra şirketin AAPL hissesini büyüme modunda tutmak için yeni bir sektöre ihtiyacı var. Otomotiv pazarı bu tanıma uyuyor. Küresel elektrikli araba pazarı 2020’de 246.7 milyar dolar değerindeydi. 2028 yılına kadar 1,3 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor, bu çok büyük bir ödül.

Apple gibi bir şirket için onu daha da çekici kılan şey, otomobillerin devrim niteliğinde bir aşamadan geçiyor olmasıdır.

Bir Apple Car projesi ne kadar umut verici görünse de, bunun gerçekleşeceği varsayımına dayanarak AAPL hissesi satın almak iyi bir fikir değil, bunun bir garantisi yok. Yatırım kararlarınızı araştırma yapmadan vermeyin.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz