Kusama (KSM) Coin Nedir ?

Kusama ağ platformu, uyarlanabilirlik özelliğinin yanı sıra birlikte çalışır vaziyette odaklı olan bir blok zinciri platform teknolojisidir. Farklı blok zinciri teknolojisine bağlantı yolu açma becerisine hakimdir, birbirleriyle oluşum gösteren zincirler vasıtasıyla bir blok zinciri platformundan diğer platformlara veri ve bilgi iletimini sağlar.

Kusama çoğunlukla Polkadot platform yapısı ile birlikte bağlantılı hale, ilintili durumda bağdaştırılır. Her iki platformda da (kastedilen platformlar Polkadot ve Kusama) geliştirmeler üzerinde faaliyet göstermek üzere proje konseptinden ayrı olan Ethereum kurucu proje ekip ortağı olan Dr. Gavin Wood aracılığıyla tasarlandı.

Kusama ve Polkadot platformları eşsiz bir bağlantı ilişkisi yaşar. Bu işlerle uğraşan kişilerin birçoğu her iki ağ oluşumunu da bir test platformu olarak atfetse de reel hayatta iki platformun benzerlikleri kadar, farklılıkları bulunmaktadır. Birbirilerinden bağımsız olarak faaliyet gösteren iki platform arasında da temel anlamda işlevselli bir ilişki saptanır.

Kusama (KSM) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Kusama, sharding adı verilen yeni bir blok zinciri konseptinden faydalanıyor. Bölme, ağı, total ağ düğümü miktarının bir bölümü vasıtasıyla denetlenen bir iki düzene ayırma işlemidir. Bütün kısımlar, verileri ve yapılan, uğraşılan yapıları eş zamanda işleyerek bir bütün olarak platformun verimini artırır.

Sharding, model kanıtı oluşturan Ziliiqa platformunun teveccühleri ile blok zinciri teknolojisi uyarlanbilirliği için dikkat çekici bir alternatif yol haline geldi. Fakat Kusama’nın uyguladığı asıl olarak kültürleşmiş bölünmeden farklıdır.

Kusama platformunun bir röle zinciri oluşumu vardı, diğer aktif zincirleriyle (paralel zincirler veya para zincirleri olarak da anılır) bağlantı kuran “çekirdek” blok zinciri. İzole edilmiş bir blok zinciri platformu, ağının durumunu turlar halinde sabit olarak Kusama’nın karıştırıcı ve doğrulayıcı düğümlerine yenilik katarak Kusama’ya bağlılık durumunu gösterir

Aktarılan bilgiler daha sonra iletim zincirine aktarılır, burada bilgiler farklı bir paralel zincir için farklı bir harmanlama mantığı ve kabullenici nokta grubuna iletilebilir. Bir blok zincir teknolojisi, vasıta yolu olarak Kusama yönetimiyle diğeriyle bu biçimde bağlantı kurabilir.

En kreatif çözüm alternatifi ise, 100 farklı blok zincirinin Kusama’ya bağlanıp, o ağda faaliyet göstermesine izin vermesidir ve bu onlara çoğulcu çalışma ve iletişim kurma becerisi verir.

Token Olarak KSM

KSM coin, Kusama’nın simgesel olarak kripto para birimidir. Bir para birimi tokeni olmanın yanında ağ üstünde birkaç görevi bulunmaktadır:

  • Platformun doğrulanması; Ağ, bir Proof of Stake kabul protokolü ile iş gördüğünden, denetleyiciler, bir doğrulayıcı olarak işe yönelirken güvence olarak fazla sayıda KSM’yi stake etmelidir.
  • Doğrulayıcıların atanması; Kusama, Nominated Proof of Stake adlı bir Proof of Stake farklılık yolu kullanır. Bu, denetleyicilerin, aday konumunda bulundurularak adlandırılan bağımsız ‘inceleyiciler’ yönetimi vasıtasıyla aday verildiği manasına gelir, bu da doğrulayıcı bilinmeyen anlaşmasını daha da önüne geçer. Aday gösteren kişiler, aday göstermek için daha düşük sayıda KSM’ye olanak verir, fakat platformda bunlardan daha çok sayıda oluşumu vardır.
  • Para zinciri yuvaları için öneri oluşturma; Şimdiki zamanda, Kusama’ya ilintili sadece 100 blok zinciri teknolojisi meydana gelebilir ve bu da bir para zinciri denetimini kıymetli bir oluşum haline getirir. Blok zincir kuruluşları, bir öneride bulunarak KSM’yi kullanarak Kusama’ya bağlı kalmak için bir müzayede de artırmaya ve birbirleri ile kıyasıya rekabet halinde olmasına gayet ediyor.
  • Fikir Birliği ve öneri oluşturma; Kusama, ilerlemelerini ilk oluşum ​​aşamasında kontrol eden Web 3.0 Vakfı’nın desteği olmadan “kendi kendini denetleyebilir”. Herkes gelişim önerileri sunabilir ve KSM ile ödeme yoluyla işlev görür. KSM hakimleri, öneriler mevzusunda KSM ile hakkını kullanabilir ve toplu gruplara kendi yöneticilerini seçebilirler.

Kusama’nın optimum arzı 10 milyon KSM’dir. KSM tokenleri, Polkadot’un DOT’undan token ticaretine katılım gösteren insanlar vasıtasıyla istek görüyor. Arzın diğer kısmı, kabullenicileri ve aday olarak gösterenleri stake için hediyelendirmek, geliştirici kaynakları oluşturmak ve daha fazlası için platformun toplu hacim havuz sisteminde saklanır.

Şimdiye dek, Web3 Foundation ekibi yönelimiyle KSM’nin rağbet görüp görmediği veya ne durumda olduğu tam anlaşılmış değil.

Polkadot ve Kusama Arasındaki Farklar Nedir ?

Polkadot piyasaya sürülmeden evvel Kusama arza serbest hale dönüştürüldü. O vakitler reel finansal olaylarda henüz cevaplanamamış en kreatif teknolojiyi kullanarak, dünyanın platform olarak oluşturduğu hiçbir yapıya benzememekteydi.

Kusama’nın amblemi kanarya kuşudur ve kripto para üreticileri zehirli gaz gibi olması muhtemel bir problemle karşı denetleyebilecek eski maden oluşumlarında kanarya konseptini simgesel olarak anlatır. Kanarya kuşu gibi, Kusama da Dr. Gavin Wood’un platform yapısını yaşadığımız reel dünyada simüle etmek, onu ve topluluğunu bu çeşit ağ platformunun sıkıntılı durumları mevzusunda uyarı vermek için oluşum gösteriyordu.

Fakat Kusama bir simüle platform ağı yapısı değildir. Test platformları klasik olarak aidiyettir ve token olarak kripto para birimi çoğunlukla yapay alternatiflerle denetimli bir biçimde dolandırılır. Kusama oluşuma başladığında, yapıcıların akıllı kontratları, aplikasyonları bertaraf etmek ve daha da ileri gidecek olunursa bir tür para zinciri habitatı meydana getirmek için Kusama oluşumlu platform ağını kullanır.

Kripto Para Birimi Olarak KSM Geleceği 

Kusama’nın Polkadot’un daha az bir sürümü olabileceğini sorgulamak basit bir işlemdir ve bu sebeple KSM’ye meblağ yatırmak bu şansa değme durumu da tartışılabilir. Hiçbir oluşum reel hayatın oluşumları ilerisinde değildir.

Kusama düşük profilli bir proje değildir; Polkadot’a nazaran daha az bir güvenlik denetimine hakim olması, daha az kıymetli olduğu manasına gelmez. Kusama’nın düzenli ve disiplinli oluşumunu hız ve entegre edilebilirlik, uyum çözümleriyle örtüyor.

Kusama, birçok geliştiricinin içeriklerini Polkadot temel ağında oluşturmadan evvel simüle etmesi için çok kıymetli bir oluşum yaratmaya devam etmekte. Kusama oluşum göstermeden önce, geliştiriciler çok ileri seviye bir giriş problemine hakim olduğu için Polkadot platformunda konumlandırmakta kararsız kalacaktır.

Birçok DApp, Polkadot blok zincirine yönelirken Kusama blok zincirine gel git yaşasa da, birkaç oluşumu kaldı ve Kusama blok zincir teknolojisini yuvaları olarak betimledi. Kusama, popüler bir platform olan Polkadot kadar adı şanı duyulmuş bir blok zincir teknoloji ağıdır.

Günümüzde dahi, Kusama halen çokça ilgilendiren ve geliştirici ekip yöneliminde etkin olarak soruşturuluyor.

Kusama, NFT yapısında NFT’lerin başka NFT’lere hakim olacağı veyahut ilişkilendirilebileceği bir yapıyı tasarladı. Örnek verecek olunursa bir sanal oyun modeliniz var ise bu bir NFT piyasa pazarı platformudur. Sanal oyun modelinizi kıyafetler, ateşli tabancalar veyahut NFT olarak da bilinen rasgele bir varlık ile döşetiriseniz, birbirleriyle kaynaşmış NFT’ler halinde hakim olunur.

Bir çeşit DeFi yapı protokolü olan Karura platformu, Kusama’nın para zinciri dizinlerinden biri için oluşturulmuş müzayede de ivme ile katlanarak elde etti. Süratini ve entegre edilebilirlik verimini simüle yapan Karura, zincirler arasındaki varyasyonlar, ögeler vesayetiyle teşvik edilen olabildiğince güvence altında stabil bir şekilde konseptli kripto para birimi tokeni sunan ilk kuruluş yapısı haline gelmeyi planlıyor.

Uniswap gibi popüler DeFi platformlarının sadece Ethereum’da oluşum gösterdiği göz önüne alındığında, Karura ekibi büyük olasılıkla ağın çok zincir yapılı bir piyasada nasıl faaliyet gösterebileceğini deneyimlemek istediler.

Kusama altyapısı üzerinde oluşum göstermesi ortamını ivedilikle bekleme eyleminde bulunan, inanılmaz derecede bir merak uyandırıcı bir bilgi daha var ise, ağın “Mars ve Dünya bağlantılı bilgi iletebilen” “Kusama platformunun gezegenler bağlantılı yapısal bir tasarım” oluşturmak için Robonomics şirketi ile proje yatırımcı ortaklığı konsensüsü oluşturduğu doğruludur.

Piyasalar

Son Yazılar

Önceki İçerikAave (AAVE) Coin Nedir ?
Sonraki İçerikDash (DASH) Coin Nedir ?

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz