Piyasalar Düzelirken Takip Edilmesi Gereken Kripto Paralar

Birkaç ay boyunca hayal kırıklığı yaratan performanslardan sonra, kripto para birimi sektörü bir başka dikkat çekici rallinin eşiğinde görünüyor. Geçen yılın sonlarına kadar çarpıcı bir yükselişin ardından, kriptolar daha sonra Federal Rezerv’in gösterge faiz oranlarını artıracağı korkusuyla risk altındaki varlıklara sert darbe vurdukça zayıflık gösterdi. Daha sonra, Doğu Avrupa’da yükselen enflasyon ve savaş, geriye kalan coşkuyu azalttı.

Peki, kriptolar neden şimdi geri dönmüş gibi görünüyor? 

Artık katılımcılar yeni normalin doğasını – devam eden bir pandemi, keskin bir şekilde artan tüketici maliyetleri ve Ukrayna’da dökülen kan – kabul etmiş olabileceğine göre, geleceğin neler getirebileceğini dört gözle bekliyorlar. 

Açık olmak gerekirse, kimse bunu kesin olarak söyleyemez. Ancak, kriptolar durum böyleymiş gibi işlem görüyor. Bu nedenle aşağıda bu dikkat etmeniz gereken başlıca kripto paralar yer almaktadır;

  • Bitcoin (BTC) : BTC’nin arkasındaki kurumsal destekle, güvenilebilecek ilk kripto para birimlerinden.
  • Ethereum (ETH) : Her ikisi de faydacı bir platforma ve ana akım güvenilirliğine bağlı olan ETH çok cazip görünüyor.
  • Ripple (XRP) : Dava süreci belirsiz olsa da, piyasa tartışmalı XRP’yi destekliyor.
  • Solana (SOL) : Vadeli işlem dinamikleri SOL fiyatları için iyiye işaret olabilir.
  • Avalanche (AVAX) : Avalanche teknolojisinden yararlanan potansiyel yeni kullanımlar AVAX’ı yükseltebilir.
  • Dogecoin (DOGE) : Önemli bir teknik düzeyde DOGE ticareti ile spekülatif bir favori haline gelebilir.

Bitcoin (BTC), tüm kriptolar arasında en istikrarlı ve güvenilir dijital varlık olarak ortaya çıkmıştır. Bunun bir kısmı, elbette, BTC’nin büyük ademi merkeziyetçilik ekseninin yaratıcısı olmasıdır. Ama aynı zamanda kripto paranın ana akım kabulü ve entegrasyonundan da kaynaklanıyor.

Ethereum, faydacı protokoller için tercih edilen platform haline geldi. Ethereum’un üstünlüğüne meydan okumak için yeni nesil blok zinciri projeleri ortaya çıkarken, meselenin gerçeği şu ki, yazı yazılırken ETH 400 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine hükmediyor. 

Ethereum’un hakimiyetini üstlenebilecek daha heyecan verici kriptolardan biri olarak lanse edilen Solana (SOL), potansiyel olarak ETH’nin eksikliklerini giderebilecek yeni nesil blok zinciri mimarileri arasındadır.

Gaz adı verilen artan işlem ücretleri nedeniyle, birçok geliştirici masrafları makul tutmak için alternatiflere yöneldi. Solana’nın devreye girdiği yer burasıdır. Muazzam hız, ölçeklenebilirlik ve güvenlik sağlayan Solana ağından yararlanmak da inanılmaz derecede ucuz. Bu nedenle, birçok geliştirici çeşitli blok zinciri tabanlı girişimler oluşturmak için Solana’yı tercih ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here