Petrol fiyatları sert düşüyor

ABD’nin stratejik rezervlerinden günde bir milyon varil çekmeyi planladığına ilişkin raporların ardından Perşembe günü petrol fiyatları keskin bir şekilde düştü. 

Mayıs teslimatı için Kuzey Denizi çıkışlı Brent varil, sabah 7:30’dan kısa bir süre sonra %5,31 düşüşle 110 dolar işaretinin altında 107,43 dolar oldu. Önceki akşam, günün erken saatlerinde 115 dolara (114.80$) yaklaştıktan sonra %2’den fazla artışla 113.45 dolardan işlem görüyordu.

Yine Mayıs ayında vadesi dolan West Texas Intermediate (WTI) varili ise daha da sert bir düşüşle %6,3 verimle 101,30 dolar seviyesinden 100 dolar eşiğine yaklaştı. 

Bloomberg ajansı, Beyaz Saray’ın Perşembe günü Amerikan stratejik rezervlerinden günde bir milyon varile kadar çekme planını açıklaması gerektiğini aktardı. ABD Enerji Bilgi Ajansı’nın (EIA) son rakamlarına göre, stratejik rezervler şu anda 568 milyon varil seviyesindeyken, benzeri görülmemiş girişim birkaç ay sürebilir.

Mariupol’da ateşkes

Beyaz Saray bu ay, Ukrayna’yı işgali nedeniyle ülkeye yönelik geniş kapsamlı yaptırımların bir parçası olarak Rusya’dan gelen petrole ambargo uyguladı. Karar, fiyatları daha da yükseltti ve on yıllardır görülmeyen yüksek seviyelere ulaşmış olan küresel enflasyon üzerinde ek baskı yarattı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ön cephesinde, Rusya Savunma Bakanlığı Çarşamba akşamı, kuşatma altındaki Ukrayna’nın Mariupol limanında sivilleri tahliye etmek için Perşembe günü saat 10:00’dan itibaren bir “sessizlik rejimi”, yani yerel bir ateşkes ilan etti. Bu önlem, Rus kontrolündeki Berdiansk limanı üzerinden bir duraklama ile Ukrayna’nın Zaporozhye kentine insani bir koridor açmayı mümkün kılacaktır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here