Petrol fiyatları Fed toplantısı öncesi düşüşte

Petrol fiyatları Pazartesi günü varil başına fiyatı düştü ve Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için diplomatik çabaların hızlandırılması ve piyasaların daha yüksek ABD oranlarına hazırlanmasıyla geçen haftaki düşüşü genişletti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri en son Pazartesi günü 0351 GMT’de %2,7 düşüşle varil başına 109,62 dolardan işlem görüyordu. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri %2.8 düşüşle varil başına 106.23 dolara geriledi.

Her iki sözleşme de Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana yükseldi ve bugüne kadar yaklaşık %40 arttı. Rusya ve Ukrayna, hafta sonu müzakerelerinin ardından en iyimser değerlendirmelerini yaparak, birkaç gün içinde olumlu sonuçların alınabileceğini öne sürdü.

Pazar günü, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Moskova’nın komşusunu “yok etme” niyetinde olmasına rağmen, Rusya’nın Ukrayna konusunda kapsamlı müzakerelere istekli olabileceğine dair işaretler gösterdiğini söylerken, Ukraynalı müzakereci Mykhailo Podolyak, Rusya’nın “müzakere etmeye başladığını” söyledi.

FED faiz kararı için 15-16 Mart’ta toplanacak

ABD Federal Açık Piyasa Komitesi, faiz oranlarının yükseltilip yükseltilmeyeceğine karar vermek için 15-16 Mart’ta toplanacak.

ABD tüketici fiyatları Şubat ayında yükselerek 40 yılın en büyük yıllık enflasyon artışına yol açtı ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının ham petrol ve diğer emtia maliyetlerini artırmasıyla daha da hızlanacak.

Federal Rezerv’in bu hafta faiz artırmaya başlaması bekleniyor ve bu da petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacaktır. Petrol fiyatları tipik olarak ABD doları ile ters yönde hareket eder ve daha güçlü bir Amerikan doları emtiaları yabancı para sahipleri için daha pahalı hale getirir.

Brent zaten geçen hafta %4.8 kaybetti ve ABD WTI %5.7 düştü ve her ikisi de Kasım ayından bu yana en sert haftalık düşüşünü kaydetti. Bu, her iki sözleşmenin de ABD ve Avrupalı ​​müttefiklerinin Rus petrol ithalatını yasaklamayı düşünmesinin ardından arz endişeleri üzerine hafta başında 2008’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaşmasından sonraydı.

ABD daha sonra Rus petrol ithalatını yasakladığını açıkladı ve İngiltere yıl sonuna kadar bunları aşamalı olarak kaldıracağını söyledi. Rusya, günde yaklaşık 7 milyon varil veya küresel arzın %7’sini sevk ederek, dünyanın en büyük ham ve petrol ürünleri ihracatçısı konumunda.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here