PancakeSwap (CAKE) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eğlenceli ve erişilebilir arayüzü ile PancakeSwap (CAKE), merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformu. Yield Farming işlevlerini gruplandıran ekosistemi, her gün birkaç milyar dolarlık işlem hacmini görüntülemesine olanak tanır. Gelin PancakeSwap platformunu derinlemesine inceleyelim.

PancakeSwap (CAKE) Nedir?

Eylül 2020’de piyasaya sürülen PancakeSwap , Ethereum blok zincirindeki SushiSwap gibi Binance Smart Chain’e (BSC) dayalı merkezi olmayan bir değişim (DEX) platformudur. Kullanıcıların, otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı (AMM) modeli aracılığıyla BEP-20 tokenlarını verimli ve güvenli bir şekilde takas etmelerini sağlar ve bu da likidite havuzları sayesinde tokenların doğrudan protokol içinde alım satımını mümkün kılar. Yerel simgesi CAKE’dir.

PancakeSwap ayrıca merkezi olmayan döviz piyasasına daha ucuz ve daha hızlı bir çözüm sunmayı hedefliyor ve bu da Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin çok yüksek olduğu bir zamanda cazip hale getiriyor.

Pek çok özelliği arasında, diğer DEX’lerde de bulunan özellikler arasında özellikle “farming”, tokenlerini ve topluluk yönetişimi yapma olasılığı vardır.

MA modeli

AMM, bir sipariş defterine girmeye gerek kalmadan “zincir üzerinde” ticarete izin verir. Platform, farklı platformlardan kullanıcıların alım ve satımlarını doğrudan likidite havuzu içinde eşleştirir. Bu nedenle ikincisi otomatikleştirilir ve algoritmalar tarafından yönetilir. AMM’nin avantajı, daha iyi oranlar, daha hızlı yürütme hızı ve daha az kayma sağlamasıdır.

PancakeSwap (CAKE) Ekosistemi

Ticaret platformu nasıl çalışır?

PancakeSwap’ın DEX’i, etkili ve kullanımı basit olacak şekilde tasarlanmıştır. Borsa platformunun işleyişinin kalbi likidite havuzlarıdır. Bunlar, akıllı bir sözleşmede kilitlenen ve likidite sağlayıcıları veya “likidite sağlayıcıları” (LP) olarak adlandırılan kullanıcılar tarafından yatırılan bir dizi fona karşılık gelir. Bu kullanıcılar bir havuza bir çiftin iki tokenini yatırdıklarında, takas olarak yatırılan çifte karşılık gelen LP tokenlerini (borsada FLIP olarak adlandırılan Likidite Sağlayıcı Simgesi) alırlar. Bu LP tokenleri, daha sonra, değişim sırasında platform tarafından oluşturulan işlem maliyetlerinin bir kısmının eklendiği likidite payları için tekrar takas edilebilir.

Farming ve Stake

Platform, diğer tokenlerin yanı sıra tokeni olan CAKE’yi “farming” yapma olanağı sunar. Faiz karşılığında kripto para birimlerinizi likidite havuzlarına yatırmayı içerir. Bunu yapmak için, token kazanmak için LP tokenlerinizi platforma yatırmanız gerekir. Örneğin: BNB LP’nin yatırılması, CAKE tokenlerinin oluşturulmasını mümkün kılar.

Daha sonra, CAKE’lerini stake etmek, yani blok zinciri operasyonlarını desteklemek için fonlarını platformda kilitlemek mümkündür. Stake işlemi, her biri ödül olarak farklı tokenlar sunan çok sayıda havuzda yer alır. Böylece kullanıcı, seçilen havuza bağlı olarak ödül olarak CAKE veya diğer tokenleri alabilecektir.

IFO: ilk Farm Arzları

İlk farm arzları (IFO), yeni bir token dağıtım modelidir. Böylece PancakeSwap platformuna bir proje sunulacak ve eğer doğrulanırsa bu mekanizma üzerinden dağıtılacaktır. Böylece Binance Akıllı Zincirinde gelecek vaat eden yeni projelerden token elde edebilirsiniz. Katılmak için tek yapmanız gereken Cake-BNB havuzuna likidite sağlamak. LP tokenlerinize sahip olduğunuzda (cüzdanınızda şu şekilde görünür: CAKE-BNB LP tokenleri), onu PancakeSwap platformunun IFO sekmesine yatırırsınız. Getirdiğiniz miktara bağlı olarak mevcut projeye karşılık gelen tokenleri alacaksınız.

Terra (LUNC) hakkında bilmeniz gereken her şey

Bu süreç, Binance platformunda bulunan Launchpad’in farklı bir halidir.

Bir takım seçin

Platformun yeni özelliklerinden biri, üç takımdan birini seçme yeteneğidir: Syrup Storm, Fearsom Flippers veya Chaotic Cakers. Bir takıma katılmak ve özel bir NFT almak için 2 KEK harcamanız gerekir. Ardından, takas ettiğiniz miktara göre ödüller kazanmanızı sağlayan Takım Savaşına katılmaya hak kazanacaksınız.

CAKE coin ne için kullanılır?

PancakeSwap platformunun yerel bir tokeni olan CAKE,  protokol yönetişimi için kullanılır. Böylece, topluluk tarafından sunulan tekliflere oy verebilirsiniz. Sonuncusu, ikincisinin sorununu azaltarak CAKE dağıtım sisteminde bir iyileştirme ile ilgilidir. Bir blokta verilen CAKE sayısı 40’tı, ancak şimdi sadece 25’tir. Bu, enflasyonu yavaşlatır, çünkü unutmayın, CAKE’in sınırı yoktur.

Dağıtım şu şekilde yapılır:

 • Ödüllerin %60’ı, LP tokenlerini Farming sekmesinde kilitleyen kişilere verilir;
 • Ödüllerin %40’ı tokenlerini Havuzlar sekmesinde kilitleyen kişilere dağıtılır.

Platform, belirli sayıda CAKE yakmaya dayalı bir deflasyon mekanizması uygulamıştır.

Bu mekanizma şöyle çalışır:

 • IFO’lar sırasında toplanan CAKE’in %100’ü yakılır;
 • Piyango sırasında harcanan CAKE’in %20’si yakılır;
 • Farminh LP tokenleri yakıldığında dağıtılan CAKE’in %9.09’u.

İlk merkezi olmayan Binance Akıllı Zincir değişimi, bu deflasyonu kademeli olarak azaltmak için yeni programlar duyurdu.

CAKE coin nasıl satın alınır?

CAKE tokeni şu platformlarda mevcuttur: Binance, Digifinex, VCC Exchange ve BKEX ve diğerleri.

Binance’de CAKE satın almak için adımlar

 1. Binance’e kaydolun
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekiyor
 3. Güvenlik ayarlarını etkinleştir
 4. Platforma para yatırın
 5. Market menüsüne tıklayın ve CAKE kripto para birimini arayın
 6. Tek yapmanız gereken istediğiniz miktarda CAKE satın almak.

Pancakeswap (CAKE) fiyat tahminleri için makalemize göz atmayı unutmayın.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz