Osmosis (OSMO) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Osmosis (OSMO), tamamen kendi adını taşıyan merkezi olmayan borsasına adanmış bir hisse kanıtı blok zinciridir. Özelleştirilebilir tasarımı ve Cosmos protokolü ile olan ilişkisi sayesinde bugün çok zincirli merkezi olmayan finansın (DeFi) temel dayanaklarından biridir.

Osmosis (OSMO) Nedir ?

2021’de piyasaya sürülen Osmosis, Cosmos ekosistemine ve tokenlarına adanmış otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı (AMM) protokolünün parçası olarak kullanılan bir blok zinciridir. Osmosis, kripto para birimleri arasındaki alışverişi kolaylaştırmak için tamamen özelleştirilebilir hale gelmeyi hedefliyor.

Bu blok zinciri, Cosmos ekosisteminden iki tanınmış mühendis, Sunny Aggarwal ve Josh Lee tarafından kuruldu. Bu nedenle , Cosmos SDK (geliştiricilere ayrılmış bir araç takımı) ile oluşturulmuştur ve Tendermint konsensüs yöntemini kullanır. Osmosis, aynı zamanda, farklı uyumlu blok zincirleri arasında veri alışverişine izin veren “Blok Zincirleri Arası İletişim ” (IBC) teknolojisini gerçekten demokratikleştiren Cosmos ekosisteminin blok  zinciridir.

Başlangıçta Osmosis, geliştiricilerin kendi özel AMM’lerini oluşturabilecekleri bir blok zinciri olarak düşünülür . Ancak, bu yazı itibariyle, bir likidite havuzu oluştururken yalnızca birkaç parametre özelleştirilebilir.

Osmosis blok zincirinin mimarisi

Osmoz ağının mimarisi çok basittir. Cosmos SDK kullanılarak ve kendini güvenceye almak için değiştirilmemiş Tendermint konsensüs yöntemini kullanarak oluşturulmuş bir hisse kanıtı blok zinciridir. Bu makaleyi yazarken, maksimum 219’dan 118’i aktif doğrulayıcı vardır. Tendermint kullanan diğer blok zincirlerinden kayda değer bir fark, belirteçlerin dağılımıdır. Gerçekten de, enflasyondan kaynaklanan yeni OSMO’lar, çoğu zaman olduğu gibi yeni blokların üretimi sırasında sürekli olarak değil, günde bir kez doğrulayıcılara dağıtılır.

Klaytn (KLAY) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cosmos SDK ve Tendermint, güvenlik, hız ve ademi merkeziyetçiliği birleştiren basit blok zincirleri oluşturmak için bir çözüm olarak tasarlandı. Bu iki teknolojiden birinin modifikasyonu yalnızca gerçek ihtiyaç durumunda gerçekleşir, burada durum böyle değildir. Gerçekten de Osmosis için özelleştirilebilir AMM platformunun geliştirilmesi ilgi odağında.

DEX bugün nasıl çalışıyor?

UniSwap veya SushiSwap gibi Osmosis de bir Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) protokolü kullanır. Bu, bireysel gereksinimlere göre değiştirilebilir. Makaleyi yazarken, likidite havuzları oluştururken yalnızca iki özelleştirme seçeneği vardır: varlıklar ve işlem ücretleri arasındaki oran.

DEX’in mevcut sürümü, Balancer ile benzer bir AMM modeli kullanır. Uniswap, SushiSwap veya PancakeSwap’tan farklı olarak bu model, kullanıcıların özelleştirilmiş oranlarla likidite havuzları oluşturmasına olanak tanır. Klasik AMM’ler söz konusu olduğunda, izin verilen tek oran 50/50’dir (örneğin %50 USDC ve %50 ETH içeren bir havuz). Bu yeni model ile ihtiyaçlarınıza göre bir likidite havuzu oluşturabilirsiniz. Bir kullanıcı OSMO yerine ATOM’a maruz kalmayı tercih ederse, %80 ATOM ve %20 OSMO’lu bir havuz oluşturabilir.

Osmosis’te işlem ücretleri de esnektir. Her kullanıcı, istediği ücretleri empoze ederek token havuzunu oluşturabilir (en yaygın olanı her işlemin %0,3’ü). Örneğin, OSMO/ATOM çifti yalnızca %0,3 ücret alırken, ATOM/ION çifti %0,8 ücret alır.

Osmosis (OSMO) Ekosistemi

Osmosis, tamamen merkezi olmayan değişim platformuna adanmış bir blok zinciridir. Proof of stake blok zincirinin üç klasik bileşenini bulabiliriz :

 • Doğrulayıcılar : Osmosis, rolü ağın güvenliğini sağlamak olan bir dizi doğrulayıcıya  sahiptir. Bu makaleyi yazarken 118 numara ve maksimum 219’a ulaşabilirler. Tendermint konsensüs yöntemine göre sahip oldukları OSMO miktarı ile orantılı olarak ödüllendirilirler;
 • Yetkilendirenler : Bunu yapmak için gereken OSMO miktarı, sınırlı sayıda doğrulayıcı ve aynı zamanda bir sunucu oluşturma ve sürdürmenin karmaşıklığı nedeniyle herkes doğrulayıcı olamaz. Bu nedenlerle, OSMO sahipleri tokenlarını doğrulayıcılara devredebilir ve ağ ödüllerinin bir kısmını alabilir;
 • Valiler : Osmosis gibi yönetişimi merkezi olmayan bir blok zincirinde, OSMO sahipleri önemli kararları oylayabilir.

Bu aktörlerin ötesinde, merkezi olmayan değişim platformlarına özgü roller de vardır:

 • Tüccarlar sadece uygulamanın kullanıcılarıdır. Likidite havuzlarıyla etkileşime girerek jetonları başkaları için takas ederler ;
 • Likidite sağlayıcıları, varlıklarını likidite havuzlarına devrederek yatırımcıların uygulamayı kullanmasına izin verir. Delegasyonlarını ödüllendirmek için genellikle tüm işlemlerin %0,3’ünü geri alırlar ve çiftçiliğe katılabilirler.

Likidite Madenciliği

Birçok merkezi olmayan borsa gibi, Osmosis de likidite sağlayıcılarının ek ödüller kazanmasını sağlar. Kullanıcılar, likidite madenciliği olarak da bilinen OSMO tokenları biçimindeki ödüller karşılığında likidite jetonlarını (likidite havuzundaki paylarını temsil eder) devredebilir. Bu, DEX’in likiditesini ve dolayısıyla performansını artırmasını sağlar.

Osmoz’da ek bir bileşen eklenir: likidite belirteci donma süresi. Kullanıcı üç dönem arasından seçim yapabilir: 1, 7 ve 14 gün. Bu dondurma günleri, kullanıcı likidite tokenlarını geri çekmeye karar verdiğinde uygulanır. Bu süre zarfında fonlar bloke edilir ve kullanılamaz.

Likidite önyükleme havuzları (LBP)

Osmosis’in bir başka özelliği de “likidite önyükleme havuzları ( LBP’ler)” olarak adlandırılan şeydir. Bunlar aslında çiftteki iki token arasındaki oranın değişken olduğu likidite havuzlarıdır. Bu model, özellikle kripto para birimlerinin ilk satışları için kullanılır.

Tokenlarını Osmosis yoluyla tanıtmaya çalışan protokoller, örneğin, OSMO lehine 90/10’luk bir başlangıç ​​oranına sahip bir likidite havuzu oluşturabilir. Zamanla, oran kademeli olarak 50/50’ye düşer, bu nedenle fiyat otomatik olarak düşer. Fiyat düştükçe alıcılar devreye girer ve tokenlerin değeri denge fiyatı etrafında istikrar kazanmaya başlar. Bu yöntem, tokenların piyasa tarafından seçilen bir fiyata satılmasına izin verir.

OSMO Coinin Rolleri Nelerdir ?

OSMO, Osmosis blok zincirine özgüdür. Bu, bir hizmet tokeni olarak adlandırılan şeydir, yani hizmetlere erişmek için satın alınan bir belirteçtir. Bu hizmetler birden fazladır.

Osmosis bir hisse kanıtı blok zinciri olduğundan, OSMO sahipleri ağı güvence altına almak için jetonlarını doğrulayıcılara devredebilir. Bugün, Osmosis’in 219 limitli 118 aktif doğrulayıcısı var. Kullanıcı, tokenlerini devrederek ağı güvence altına alırken (makalenin yazıldığı sırada) yıllık %70’lik bir getiri elde ediyor.

Ethereum üzerindeki ETH veya Bitcoin üzerindeki BTC gibi, OSMO da Osmosis blok zincirinde işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Ancak bu satırları yazarken ücretler isteğe bağlıdır. Bu, platformda yapılan alışverişler sayesinde ücret de toplayan protokolün doğasıyla açıklanıyor. Mümkün olduğu kadar çok kullanıcıyı çekmek için bir tür pazarlama operasyonu.

Osmosis’in yönetimi, başlangıcından bu yana merkezden uzaklaştırılmıştır. Bu nedenle, OSMO sahipleri önemli protokol kararlarında oy kullanma olanağına sahiptir.

OSMO aynı zamanda bir likidite tokenidir. Osmosis merkezi olmayan değişim platformunda, değiştirilebilir tokenler çoğunlukla OSMO ile eşleştirilir, aynı şekilde WETH, Uniswap platformunda çoğunluk belirtecidir. Bu likidite baskınlığı, özellikle OSMO (sözde likidite madenciliği ) şeklinde bu çiftlerde likidite sağlayan kullanıcılara verilen ödüllerden kaynaklanmaktadır.

OSMO token, ödeme delegeleri, doğrulayıcılar ve likidite sağlayıcıları için büyük ölçüde enflasyonist bir kripto para birimidir. Bununla birlikte, OSMO emisyonları her yıl üçte bir oranında azaltılarak toplam token sayısı 1 milyar birim ile sınırlandırılmıştır.

Osmosis (OSMO) Ekibi ve Ortakları

Osmosis’in arkasındaki ekip

Osmosis’in yaratılışı Eylül 2020’de iki kurucu ortağı Sunny Aggarwal ve Josh Lee tarafından duyuruldu. 2021’de Osmosis’in geliştirilmesinden sorumlu, kar amacı gütmeyen bir yapı olan Osmosis Labs’ı kurdular.

Mühendislik ikilisi kendilerini Osmosis’in geliştirilmesine adamadan önce, Cosmos Hub, Binance Chain veya Terra gibi blok zincirler tarafından kullanılan ünlü fikir birliği yöntemi olan Tendermint’in geliştirilmesine uzun yıllar katkıda bulundu.

Bugün Osmosis Labs, resmi LinkedIn sayfasına göre 12 çalışana sahip. Bu çalışanlar, Osmosis blok zincirine en düzenli katkıda bulunanlardır. Osmosis ekibi ayrıca, Cosmos ekosisteminin temel taşı olan Keplr dijital cüzdanının bakımından da sorumludur.

Osmoz ortakları

Osmosis, IBC’yi demokratikleştiren Cosmos SDK ile oluşturulmuş blok zinciridir. Bu yeni teknolojiden gerçekten yararlanan ilk kişi o. Kullanışlılığı ve aynı zamanda onu ön plana çıkardığı için birçok kişi tarafından IBC’nin dayanak noktası olarak kabul edilir.

Bu nedenlerle, diğer birçok proje Osmosis ile ortak olmayı amaçlamaktadır. Keplr cüzdanının durumu budur. Aynı geliştirici ekibi tarafından sürdürülür ve IBC etrafında inşa edilir ve farklı blok zincirleri arasında kripto para birimi transferlerini kolaylaştırır.

2021’de Sunny Aggarwal, Citadel.one delegasyon platformu ekibine danışman olarak katıldı. Bu ortaklık, Osmosis kullanıcılarına portföy, yönetişim ve yetkilendirme işlevleri de dahil olmak üzere eksiksiz ve ergonomik bir çözüm sunma görüşüyle ​​birlikte gelir.

Ocak 2022’de merkezi olmayan kaldıraçlı borsa Injective, Osmosis ile bir ortaklık duyurdu. Bu ittifak, Injective’in IBC uyumlu blok zincirlerinin geri kalanıyla bağlantı kurmasını sağlar. Osmoz daha sonra Injective’i Cosmos ekosisteminin geri kalanına bağlayan ana köprü haline gelir.

Osmosis, 2022’nin başlarında CosmWasm’ı entegre eder. Bu, Wasm diliyle kod yazan tüm geliştiricilerin Osmosis blok zincirinde DeFi uygulamaları oluşturmasına olanak tanır. Bu ortaklık, Osmosis’in faaliyet alanını basit değişim platformunun ötesine genişletme arzusunu gösteriyor.

OSMO kripto para birimi nasıl satın alınır?

Osmosis, merkezi olmayan değişim platformuna adanmış bir blok zinciridir ve ekibi aynı zamanda ademi merkeziyetçiliğin büyük bir savunucusudur. Bu nedenlerle OSMO’ları merkezi platformlarda satın almak mümkün değildir.

Bu nedenle en kolay yol, Osmosis üzerinden OSMO satın almaktır. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. ATOM’ları Binance gibi merkezi bir platformda satın alın (açıklama aşağıdadır);
 2. Keplr cüzdanını bir web uzantısı şeklinde indirin (MetaMask ile aynı prensip) ve orada bir hesap oluşturun;
 3. Binance’den satın alınan ATOM’ları Keplr cüzdanına aktarın (adres “cosmos” ile başlamalıdır);
 4. Osmosis merkezi olmayan değişim platformuna gidin ;
 5. “ Cüzdanı Bağla” düğmesini kullanarak Keplr uzantısına bağlanın;
 6. “  Varlıklar ” sayfasına gidin;
 7. “ Cosmos Hub – ATOM ”  yazan satırda  “depozito”ya tıklayın;
 8. OSMO’lar ile değiştirilecek ATOM sayısını belirtin ve “Para Yatır”a tıklayın;
 9. İşlemi Keplr’de imzalayın;
 10. İşlem onaylandıktan sonra, “ Ticaret” sayfasına gidebilir ve “Swap” düğmesine tıklayarak  ve işlemi Keplr ile onaylayarak ATOM’larınızı OSMO’larla değiştirebilirsiniz  ;

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz