Önümüzdeki Hafta Borsa: Rusya-Ukrayna Savaşı

Rusya ve Ukrayna arasındaki jeopolitik gerilim, Rusya’nın askeri operasyonlarının yatırımcı hislerini ürkütmesiyle geçen haftanın merkezinde sahne aldı. Gösterge endeksler Cuma günü hızlı bir şekilde toparlandı ve Rusya Ukrayna’nın kalbine hareket ederken bile yüzde 2,5’in üzerinde kazanç elde etti, ancak haftayı önceki haftaya göre yaklaşık yüzde 4 düşüşle kapattı.

Büyük borsa düşüşünün arkasındaki temel neden, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri harekatıydı; burada ham petrol fiyatlarındaki keskin artış ve F&O’nun sona ermesi Hindistan pazarında ayılara daha fazla güç sağladı. Durum hala belirsiz ve Hindistan VIX hala 25 seviyesinin üzerinde, bu nedenle oynaklığın önümüzdeki hafta da devam etmesini bekleyebiliriz.

Makroekonomik Veriler

Yurt içi GSYİH, imalat ve üretim PMI verileri gibi makroekonomik veri noktalarının açıklanması açısından da yoğun bir haftadır.

Ukrayna savaşı Fed’in enflasyonla mücadele çabalarını zorlaştırıyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş durumu ve jeopolitik gerilimler nedeniyle piyasalar bu hafta dünya çapında bir katliama tanık oldu. Piyasaya hakim olan jeopolitik gerilim, sahnede yer almaya devam edecek ve piyasanın yönünü, küresel yatırımcıların duyarlılığını yönlendiren ana güç olacaktır. Rusya ile Ukrayna arasında savaş devam ederse, piyasalar daha da tehlikeli durumlara gelebilir.

Yükselen ham petrol fiyatı ile birleşen jeopolitik gerilim üzerindeki belirsizlik piyasaları tetikte tutmaya devam edecek gibi görünüyor.

AB, Rusya için yeni yaptırımlar açıkladı ve bunun sert etkisini Pazartesi günü hafta başlangıcı ile göreceğiz. Analistler Rusya’nın resmi para birimi Ruble’nin hafta açılışı ile birlikte daha da fazla değer kaybedeceğini, Rus ekonomisinin büyük yara alacağını tahmin ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz