AB, Rusya için yeni yaptırımlar açıkladı

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, Brüksel’in Ukrayna’nın işgalini takiben Moskova’ya yönelik yaptırımların büyük ölçüde artmasıyla Rus merkez bankasının varlıklarını dondurmayı teklif edeceğini söyledi.

Von der Leyen, AB’nin Kiev’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i cezalandırma yönündeki temel talebine yanıt olarak “belirli” Rus bankalarını SWIFT ödeme sisteminden kaldıracağını da söyledi.

Von der Leyen, bu yeni önlemlerin “Putin’in savaş makinesini finanse etme yeteneğini sekteye uğratacağını” söyledi.

Müttefikler ayrıca, “Rus hükümetine bağlı varlıklı Rusların ülkelerimizin vatandaşı olmalarına izin veren vatandaşlık satışını sınırlamaya yönelik tedbirler de dahil olmak üzere Rus oligarklarına daha fazla kısıtlama getirmeyi kabul ettiler.

Rusya SWIFT sisteminden çıkartıldı

SWIFT’in mesajlaşma sistemi, bankaların işlemler hakkında hızlı ve güvenli bir şekilde iletişim kurmasını sağlar ve Rusya’yı bunun dışında bırakma, dünyanın çoğuyla ticaretini sekteye uğratır.

İtalya, Macaristan ve Kıbrıs da SWIFT yasağına karşı çıktılar, ancak Rusya’nın komşusunu işgaline karşı uluslararası öfke karşısında ortak fikirde buluştular. Yeni kısıtlamada yasağın yalnızca belirli bankalara uygulanacağı konusunda anlaştılar.

Muhtemelen Putin’e karşı en beklenmedik yeni önlem olarak, Rus merkez bankasının geniş döviz rezervlerine erişme kabiliyetini sınırlamayı kabul etmek oldu. Bunların 600 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Von der Leyen, “Bu, işlemlerini donduracak ve Merkez Bankası’nın varlıklarını tasfiye etmesini imkansız hale getirecek.” dedi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz