Ons Altın Son Ayların En Yüksek Seviyesine Yükseldi

Altın, üst üste ikinci gününde güçlü bir yükseliş yaşadı ve birkaç ayın en yüksek seviyesine geldi. Rusya-Ukrayna krizi, risk duyarlılığına ağırlık verdi ve güvenli liman XAU/USD’ye fayda sağladı. 1.877-1.879 dolar bölgesinin üzerinde teknik satın alma, güçlü yükselişe daha da katkıda bulundu.

Teknik açıdan bakıldığında, Çarşamba günü dip alımların ortaya çıkması ve ardından gelen güçlü yukarı hareket, yükseliş işlemlerini destekliyor. Bununla birlikte, günlük grafikteki RSI, aşırı alım bölgesine girmenin eşiğine geldi ve daha fazla değer kazanma hareketi için pozisyonlanmadan önce biraz temkinli olmayı garanti ediyor.

Bu nedenle, 1.900 dolar seviyesinin ötesindeki momentumun sert dirençle karşılaşması ve 1.908-1.910 dolar bölgesi yakınında sınırlı kalması daha olasıdır. Bu, temizlendiği takdirde yukarı yönlü yörüngenin genişlemesi için zemin hazırlayacak olan kilit bir dönüm noktası olarak hareket etmelidir.

Öte yandan, 1.879-1.877 dolar bölgesi, 1.870-1.868 dolar destek bölgesinin hemen önündeki düşüşü koruyor gibi görünüyor. Daha fazla düşüş, sekiz aylık azalan trend çizgisi direnç kırılma noktasının yakınında, 1.856-1.855 dolar bölgesi civarında bir satın alma fırsatı olarak görülecektir.

İkincisi, altın için güçlü bir temel olarak hareket etmelidir; bu, kararlı bir şekilde kırılırsa uzun süredir devam eden bir düşüşe yol açabilir. XAU/USD daha sonra, 1.832-1.830 dolar bölgesi yakınındaki bir sonraki ilgili desteği test etmeye yönelik düzeltmeyi hızlandırabilir.

ONS Altın, jeopolitik gerilimlerin ortasında 1.900 doları gördü

Rus medyası bu Perşembe günü erken saatlerde, Ukrayna askeri güçlerinin Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin (LPR) dört bölgesinde havan ve el bombası attığını bildirdi. LPR, uluslararası olarak Ukrayna’nın bir parçası olduğu kabul edilen ancak Rus destekli ayrılıkçılar tarafından yönetilen Donbas bölgesinde bulunuyor. Ancak Ukrayna, ayrılıkçıların topraklarını bombalamayı reddederek, bunun Rusya’nın yaklaşmakta olan bir işgal için bahane oluşturmaya çalıştığı sahte bayrak olabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Perşembe günü erken saatlerde Doğu Ukrayna’daki temas hattı boyunca çok sayıda bombardıman olayı kaydetti.

Rusya Savunma Bakanlığı, yaklaşık 10 askeri konvoyun Kırım’dan ayrıldığını ve tatbikatların tamamlanmasının ardından bir lojistik birimin ana üssüne geri döndüğünü gösteren bir video yayınladığını söyledi. Buna ek olarak, ABD uydu görüntü şirketi Maxar Technologies’in en son güncellemesi, Rusya’nın Ukrayna sınırından geri çekildiğini gösterdi. Aynı zamanda, görüntüler çok sayıda Rus ekipmanının hala Ukrayna yakınlarında konuşlandığını ve son zamanlarda bazı yeni ekipmanların da geldiğini gösterdi. Gelişmeler, Rusya’nın yakında Ukrayna’yı işgal etmesiyle ilgili piyasa korkularını pek hafifletmedi ve bu da yatırımcıları altın da dahil olmak üzere geleneksel güvenli liman varlıklarına yöneltti.

Riskten kaçınma dürtüsü ile birlikte, politika yapıcıların belirli bir faiz oranı artış hızına karar vermediklerini gösteren ABD Hazine tahvil getirilerinde keskin bir gerilemeye yol açtı. Bu, getirisi olmayan altın için ek bir destek sağladı. Yükselen yörünge, 1.877-1.879 dolar bölgesine yakın bazı kısa vadeli ticaret duraklarını beraberinde getirdi. Bu nedenle, en son artış, 1.900 dolarlık işareti geri almaya yönelik bir hamle için zemin hazırlamış olabilecek bazı teknik satın almalara atfedilebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz