Ons Altın Fiyatı 2.000 Doları Hedefliyor

Altın, New York seansının sonlarında ABD Doları Endeksi’nde (DXY) küçük bir düzeltmenin ardından 1.961.00 dolar civarından güçlü bir toparlanma yaşadı. Yatırımcılar, Paskalya tatili nedeniyle uzun bir hafta sonu boyunca fonlarını park etmek için değerli metali tercih ettiler.

Altın fiyatı yukarı doğru çıkmaya çalışıyor ancak ABD enflasyonuna ilişkin süregelen endişeler göz önüne alındığında, ECB ve Fed konuşmacılarının daha şahin söylemleri arasında inatla güçlü bir ABD doları hakim.

Bu nedenle, sırasıyla %38.2 Fibo ve %61.8 altın oran düzeltmesi ile ilişkili olduğu için 1.950 dolar ve hatta 1.930 dolar yeniden baskı altına girebilir. 

ABD Hazine tahvil getirileri, Federal Rezerv’in (Fed) Mayıs ayında uyguladığı agresif sıkı politikanın iyimserliğiyle son iki seansta kaydettiği kayıplarını toparladı. 10 yıllık ABD Hazine getirileri, Kanada Merkez Bankası (BOC) ve Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) kritik politika faizlerini 50 baz puan (bps) artırmasının ardından üç yılın en yüksek seviyesini %2.83 ile geri aldı. Dünya çapındaki merkez bankalarının politika faiz oranlarını yükseltmesi, ortalama faiz oranlarının er ya da geç nötr faiz oranlarına döneceği umutlarını artırdı. Fed’in Mayıs ayı para politikasında da daha yüksek faiz oranları için kampanya yürüteceğini ve altın fiyatlarının ters rüzgarlarla karşı karşıya kalacağı beklentisiyle getirilerin desteklenmeye devam edeceğini söylemekte fayda var.

Altın fiyatı hafta sonunda baskı altında kaldı ve ayılar kritik bir direnç alanında hareket ediyor. Fiyat art arda altı gün yükseldi ancak boğalar bu noktada havlu atıyor olabilir. Bu yazı yazılırken altın fiyatı 1.972 dolardan işlem görüyor ve bir gecede 1.960 dolar ile 1.980 dolar arasında işlem görüyor.

New York Fed Başkanı John Williams Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın Mayıs ayındaki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını yarım puan artırmayı makul bir şekilde düşünmesi gerektiğini söyledi. Politika yapıcıların şahinlerle aynı çizgide olmaya başladıkları göz önüne alındığında, bu para piyasaları için şahin bir ipucu olarak alındı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here